BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A beruházások húzhatják az idén a gazdaságot

A válsághelyzet hónapjai alatt jelentős tartalékokat halmozott fel a lakosság. A megtakarítások felhasználása az állami kiadásokkal együtt hatalmas löketet adhat a növekedésnek az év második felében.

Sem a hitelezés, sem a költségvetésből kifizetett beruházási támogatás nem fagyott be. Mivel ezek a hatások féléves, éves terminusban jelentkeznek, kifejezetten gyors kilábalásra lehet számítani

– mondta a Világgazdaságnak Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető kutatója. Ezt alátámasztja az is, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter jelezte:

mind az állami, mind pedig a privát szféra beruházásai bővülnek az idén: folyó áron 9 százalék felett, volumenben 4 százalékot meghaladó mértékben. Az állami beruházási ráta a 2019-es 6,2 százalékról 6,4-re nőtt tavaly, az idén pedig 6,5-re emelkedhet.

A foglalkoztatás csökkenése miatt szükség van a munkahelyfókuszú beruházásokra, de a válsághelyzet után ismét nagyobb figyelmet kell majd fordítani a minőségre, a magas hozzáadott értékű munkahelyek létrehozására – emelte ki lapunknak Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője. Rámutatott, hogy a hazai gazdaságpolitikának fontos eleme a beruházások magas szintje, hiszen ez szükséges ahhoz, hogy legyenek munkahelyek. A beruházások esetében az is lényeges kérdés, hogy azok mennyire hatékonyak, milyen mértékben növelik a vállalatok termelékenységét, mert mindez a későbbi béremelések alapját képezheti.

Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

Pásztor Szabolcs elmondta,

érdemben emelkedtek a megtakarítások az elmúlt egy évben, és ha az elhalasztott fogyasztás a válság után megjelenik a piacokon, az mindenképpen hatással lesz a GDP növekedésére.

Tavaly csaknem 1600 milliárd forintnyi bankbetét, 1300 milliárdnyi értékpapír és 500 milliárdnyi készpénz halmozódott fel a lakosságnál. Az Oeconomus kutatója szerint ezek a megtakarítások is hozzájárultak, hogy a GDP arányában mért 28 százalékos beruházási ráta messze az uniós átlag felett van.

Nemcsak a lakosság, hanem a kormány is jelentős forrásokat rendelt a költségvetésből a beruházások élénkítésére. A tavalyi 8 százalékos költségvetési deficit után az idén is kifejezetten magas, 7,5 százalékos hiánnyal számol a Pénzügyminisztérium.

A gazdaságvédelmi alap teljes kerete 2020-ban meghaladta a 4000 milliárd forintot, amelynek mintegy háromnegyede felhalmozási célú kiadásokat tartalmazott, várhatóan 2021-ben is hasonló nagyságrendű forrásokat mozgathat meg kormány. Pásztor Szabolcs rámutatott, a beruházások általában prociklikusak, a konjunktúra idején tovább fűtik a gazdaságot, recesszió idején azonban visszafogják, tovább mélyítve a visszaesést. Egyelőre úgy tűnik, a kormány mindent megtesz, hogy a hitelezés és a beruházások élénkek maradjanak, s ha ideiglenesen is, de elveszítsék prociklikus jellegüket – magyarázta a kutató.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.