Szlovákiában az átlagos öregségi nyugdíj március végére gyakorlatilag elérte az 500 eurót. A Szociális Biztosító által folyósított 499,40 euró épp 140 euróval haladja meg a tíz évvel ezelőtti szintet. Az idei átlagos nyugdíjemelés mértéke 2,6 százalék. Ezzel párhuzamosan a nyugdíjasok száma is érzékelhetően emelkedett: 2011-ben 953,5 ezer öregségi nyugdíjast tartottak számon, idén márciusban viszont már 1,83 milliót. Pedig időközben fokozatosan kezdett kitolódni a nyugdíjkorhatár,
a korábbi 62 évről napjainkban a férfiak esetében már 62 év és 10 hónap (a nőknél a nevelt gyermekek számától függ).
Viszont a korkedvezményes nyugdíjasok száma a vizsgált időszakban mérséklődött: március végén 11 900-an voltak, miközben tíz éve még 38 500-an.
Tavaly ősszel elfogadták a 13. havi nyugdíjról szóló törvényt, ez ugyan nem jogosít teljes értékű nyugdíjra, de a korábbinál lényegesen magasabb év végi juttatást biztosít.
Eszerint valamennyi öregségi nyugdíjas 50 és 300 euró közötti decemberi (karácsonyi) nyugdíjat kap, attól függően, mekkora a bevétele.
A legkisebb összeg, az 50 euró 909 eurónál magasabb, a 300 euró pedig 215 eurónál kisebb nyugdíj esetén jár.
2020 előtt nem terjedt ki mindenkire a 13. havi nyugdíj, a felső összeghatára pedig csak 200 euró volt.
Részben ennek és a minimálnyugdíj erőteljes, 50 eurót meghaladó tavalyi növelésének (334 euróra) is köszönhetően Szlovákiában a nyugdíjasok nem tartoznak a szegénység által leginkább veszélyeztetettek kategóriájába.
A statisztikai hivatal adatai szerint Szlovákiában a lakosság nagyjából 16 százalékát – 872 ezer embert – fenyegeti a szegénység. Ezen belül mintegy 200 ezer azoknak a nyugdíjasoknak a száma, akik rossz anyagi helyzetben élnek, ez voltaképpen az átlagnak megfelelő, azaz az érintett kör egyhatoda. Napjainkban annak kockázata, hogy a szegénységi küszöb alatti bevételből kell élniük, a munkanélküliek és a gyermeküket egyedül nevelő szülők esetében a legnagyobb, az előbbiek 58, az utóbbiak 20 százalékát érinti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.