Romlott a fizetési fegyelem, a számlák csupán 92 százalékát egyenlítik ki határidőre – állapította meg az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) a Covid–19-járvány építési piacra gyakorolt hatását vizsgálva.
A piaci szereplők válaszai alapján megfogalmazott prognózis szerint év végére a 360 milliárd forintot is elérheti a késedelmes fizetések összértéke, ha a helyzet nem javul.
Így a kintlévőségek mintegy fele várhatóan bekerül a lánctartozások körébe is, ezáltal 180-200 milliárd forint válhat kisebb-nagyobb részben soha meg nem térülő követeléssé.
Nőtt az élőmunka-igényes és sokféle szakmunkát követelő épületek, lakásépítések és irodaberuházások kivitelezési ideje, és emelkedtek a megvalósítási költségek is. Áprilistól a kivitelezők tetemes építőanyagár-emelkedéseket tapasztalnak, ennek hatására sokan keresik az olcsóbb beszerzési lehetőségeket, de sok folyamatban lévő, nagy átfutási idejű beruházásnál várhatóan szükségessé válik a szerződéses összegek módosítása.
Az ÉVOSZ szerint
250
ezer lakás felújítására
van esély
Az első fél évre várt közösségi építési beruházási ajánlatkérések és szerződéskötések nagyságrendje elmarad a várakozásoktól, miközben sok magánberuházó kivár.
A lakásépítéssel foglalkozó cégek rendelésállományának volumene viszont meghaladja a pandémia előtti, 2019-es év végi szintet.
Az ÉVOSZ összegzése szerint középtávon évente 250 ezer lakás felújítására és 30-35 ezer építésére van esély. Az építőiparban felgyorsult a digitalizáció, felértékelődött a mérnöki és a szakmunka, az ágazatban számítanak a munkájukat más ágazatban elvesztőkre is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.