BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Idén erős lehet az ipari termelőiár-nyomás

A termelői árak gyors drágulását több, egyedi tényező okozza – derült ki a Világgazdaság körképéből. A szakértők szerint a dinamika hat hónap alatt szivároghat át az inflációba.

Az ipari termelői árak 9,6 százalékkal emelkedtek márciusban 2020 azonos időszakához képest, februárhoz viszonyítottan pedig 1,9 százalék volt a drágulás – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből.

A forintgyengülés csak részben magyarázza az erős árdinamikát, sok egyedi tényező miatt erőteljes az árnyomás az ipari termékeknél

– hangsúlyozta a Viláűggazdaság kérdésére Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság beszerzési menedzser indexe (BMI) alapján az elmúlt hónapokban jellemző volt a fémtermékek hiánya, illetve jelentős drágulása, ami a magyar ipari értékesítés árain is megmutatkozik.

A KSH jelentése arra is kitért, hogy az exportértékesítés árdinamikája 10,2 százalék volt márciusban, míg a belföldi eladásokban mindössze 8,4 százalék.

A két értékesítési irány között azonban az év eleje óta szűkül az eltérés, a hazai árdinamika felzárkózik a kivitelihez. Matheika Zoltán, a Kopint-Tárki vezető kutatójának várakozása alapján idén magas maradhat az árnyomás, akár 2022 végéig is fennmaradhat, az ipari árak akár 10 százalékkal is emelkedhetnek 2021-ben.

Fotó: Shutterstock

Az alapanyagok iránt felfutó kereslet globálisan emeli az ipari árakat, a szállítókapacitások hiánya és több, kritikus gyárban keletkezett tűzeset is drágítja a termékeket, erre csak rátesz egy lapáttal a rendkívül gyors béremelkedés és a forintgyengülés – magyarázta az ING Bank vezető elemzője.

Nemcsak az iparban, az agrártermékeknél is jelentős áremelkedés tapasztalható globálisan, időjárási problémák mellett a kínai sertéságazat újraindítása miatt a takarmányárak is jelentősen megugrottak, ami a magyar élelmiszeriparban is drágulást okoz. Az elektronikai iparban a chiphány, a nemesfémek és a nehézfémek drágulása fogja vissza a termelést, míg az autóiparban az alumínium- és a ugyancsak a chiphiány okoz nehézségeket.

A drágábbá vált beszerzés mellett sokszor csúsznak a megrendelések, ami magasabb költségeket okoz, amit végül a vásárlók fizetnek meg.

Virovácz Péter rámutatott: az ipari árak gyors emelkedése hat hónapos időtartam alatt a fogyasztói árakba is beépülhet, elsősorban a tartós fogyasztási cikkek drágulhatnak. Matheika Zoltán felhívta a figyelmet: az ipari árak emelkedése elsősorban az építőiparban, másodsorban a villamosgépiparban és a gép- és berendezésgyártásban jelenhetett meg, ezekben az átlagosnál magasabb a fémalapanyagok felhasználása. A chiphiány a második negyedévben is fennmaradhat, sőt, akár súlyosabb is lehet, mint az év elején. A Kopint-Tárki kutatója hozzátette: az emelkedő árak nem húzzák vissza az ipari termelés, a szektor idén dinamikusan bővülhet.

Az elmúlt években 20 százalék körüli mértékben drágultak az új autók, jelenleg a folyamat közepén tarthatunk, további 15-20 százalékos áremelkedés várható a következő két-három évben

– mondta lapunknak Várkonyi Gábor, autóipari szakértő.

A szabályozói környezet miatt a villanyautózás került előtérbe, ennek kutatás-fejlesztési költségeit terítik szét a teljes modellpalettára. A folyamatot emellett a chiphiány, a korábban kiesett termelés pótlása és a forint árfolyam gyengülése egyaránt hozzájárult az személygépjárművek drágulásához. Várkonyi Gábor arra számít, hogy a 2008-as válsághoz hasonlóan a céges, flottás és állami megrendelések lehetnek dominánsak a piacon a következő években. A KSH adatai alapján az új személygépjárművek éves árdinamikája tavaly július óta 10 százalék felett alakul.

Az idei GDP-növekedésben is nyomot hagyhat a vártnál gyorsabb dinamika

A vártnál gyorsabb GDP-növekedéssel tervezhetik meg a 2022-es költségvetést a Világgazdaságnak nyilatkozó elemzők szerint.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.