BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem tud veszíteni népszerűségéből a duális képzés

Több mint tíz százalékkal nőtt a technikumba felvett diákok száma.

A duális képzéssel foglalkozó vállalatok mindegyike – cégmérettől, illetve formától függetlenül – igénybe tudja venni az adókedvezményt a képzésben szakmát tanulók után – reagált a Világgazdaság kérdésére a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), miután az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a szakképzési törvény módosítására tett javaslatot, amelyből kiderül, hogy

a jövőben 250 ezer forintos adókedvezményt is kaphatnak azok a cégek, amelyek vállalják a diákok gyakorlati felkészítését.

A kamaránál úgy látják, a duális képzés nem tud veszíteni a népszerűségéből, mivel a cégek számára már hosszú ideje, és a jövőben is ez lesz a leghatékonyabb út a korszerű, naprakész ismeretekkel rendelkező szakemberek képzéséhez.

Fotó: Balázs Attila / MTI

Mint ismert, a szakképzési rendszer 2020 folyamán jelentős átalakításon ment keresztül. A tavaly január óta hatályban lévő jogszabály értelmében a korábbi szakgimnáziumokat és szakközépiskolákat az ötéves technikumok és a hároméves szakképző iskolák váltották fel. A foglalkoztatási jogviszony is érdemben módosult,

a tanulmányi szerződést ugyanis szakképzési munkaszerződés váltotta fel, amely a képzésben részt vevő diák és a duális képzőhely között jöhet létre.

A kamara azzal is indokolta a jogszabály megváltoztatását, hogy a tavaly óta hatályos új törvény egy átfogó és új szakképzési koncepcióra épült, amely a szakképzés teljes rendszerét érintette. Egy ekkora változás óhatatlanul is finomhangolást igényel, amelyet a hatálybalépés óta – többek között a duális képzést folytatók által – megfogalmazott visszajelzések alapján tesz most meg a törvénymódosítás.

Az MKIK azt is jelezte, hogy a 2020. szeptember elsején induló tanévtől alkalmazhatók az új törvény szabályai, elsősorban azonban a szakképző intézményekben indult el ez a munka az új rendszer keretei között. A tanulók nagy része a megújult duális képzésben a tizedik évfolyamtól, szeptembertől kezdi meg tanulmányait, így markáns és kiforrott tapasztalatokról még nincs lehetőség beszámolni. Ugyanakkor az idei jelentkezési és felvételi számok már imponálók:

míg a 2020–2021-es tanévben mintegy 88 ezer új tanuló kezdte meg tanulmányait a szakképzésben, a 44 szakképzési centrumba idén már mintegy 100 ezren felvételiztek, ami tavalyhoz képest 15 százalékos növekedés.

Információink szerint a vidéki szakképző centrumok többségében kiemelkedően bővült a szakképzésre felvett tanulók száma. A most elfogadásra váró részletszabályok várhatóan szeptemberben léphetnek életbe.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.