Már a világjárvány előtt a finn háztartások 10 százalékának kezén volt az ország nettó pénzügyi vagyonának a fele, elemzők szerint pedig valószínű, hogy a leggazdagabbak jobban gyarapodtak, mint a társadalom többi csoportja. A finn statisztikai hivatal legutolsó, 2019-es adatai szerint a pénzügyi vagyon 49,6 százaléka volt náluk, míg húsz évvel korábban 37 százalék volt ez az arány. A háztartások nettó pénzügyi vagyonának mediánja 104 ezer euró volt.
Finnország nettó pénzügyi vagyonának mintegy 95 százaléka halmozódott fel a háztartások gazdagabb felénél, vagyis a lakosság szegényebb fele a nettó vagyon mindössze 5 százalékával rendelkezik, ami szembetűnő csökkenés az 1988-as 10 százalékhoz képest.
A finnek alig több mint 40 százaléka birtokolt a tőzsdén jegyzett részvényeket és befektetési jegyeket, s a háztartások 60 százalékának volt adóssága.
S hogy a járvány tovább fokozta a társadalmi különbségeket, jól jelzi a leggazdagabb finn, Antti Herlin vagyongyarapodása. A Forbes naprakész listája szerint a világ harmadik legnagyobb lift-, mozgójárda- és mozgólépcsőgyártójának számító Kone elnöke 4,4 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezett 2020 márciusában, ehhez bő egy év alatt 2,6 milliárdot tapasztott hozzá.
Részben ő, részben a Kone Helsinki tőzsdén forgó részvényeinek megvásárlói, hiszen az árfolyam ezalatt kerek 50 százalékkal nőtt. Az így kapott 7 milliárd dolláros vagyonával Herlin a világ 404. leggazdagabb emberének számít.
Az 1910-ben alapított Kone 1924-ben került Herlin dédapjához, azóta a dinasztia kezében van. Herlinnek jó sajtója van, övé a Magyarországról már kivonult Sanoma médiaóriás és a piacvezető finn napilap, a Helsingin Sanomat.
Nemzetközi összehasonlításban a finnek egyébként nem kifejezetten gazdagok – magyarázta Henna Mikkonen, a Savings Banks Group makroelemzési vezetője a Bloombergnek. Igaz, a statisztikák elkészítésekor nem veszik figyelembe az egyes nemzetek közti kulturális és életviteli különbségeket. Például a különböző országokban az emberek máshogy vélekednek a jelzáloghitel-törlesztésekről, és különbözik a hozzáállásuk a tőkepiaci befektetésekhez vagy ahhoz, hogy a megtakarításaik mekkora hányadát szánják nyugdíj-előtakarékoskodásra.
Mikkonen szerint lehetséges az is, hogy a világjárvány akár enyhítheti is a vagyoni különbségeket, ezt elsősorban épp az ingatlanárak további emelkedése hozhatja el.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai egyelőre nem ezt mutatják. Globális összevetésben a skandináv országokban még a kiugrónak látszó aránytalanságok dacára is az egyik legalacsonyabb a jövedelmi egyenlőtlenség. Az OECD szerint azonban a pénzügyi eszközök, a befektetések és a lakásárak válság alatti emelkedése aggodalomra adhat okot, mert az egyenlőtlenségek további növekedését valószínűsítik.
Nemzetközi szervezetek – köztük a Nemzetközi Valutaalap – is kifejezték aggodalmukat, hogy a válság után az egyenlőtlenségek fokozódhatnak:
a gazdagok profitáltak a magasabb eszközárakból, eközben sokan – elsősorban a szolgáltatóiparban – még ma is munka nélkül vannak.
A világ leggazdagabbjainak vagyona az elmúlt évben 5 ezermilliárd dollárral nőtt António Guterres ENSZ-főtitkár szerint, aki a múlt hónapban a vagyonadó bevezetésére biztatta az országokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.