Májusban 5,3 százalék lehetett az éves infláció, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal emelkedhettek a fogyasztói árak a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a rendkívüli bizonytalanság miatt 4,3–5,6 százalékos sávba várja a májusi fogyasztói árindexet. Ugyan a nyár folyamán már enyhülésre számít a jegybank,
ám Virág Barnabás, az MNB alelnöke már májusban belengette, hogy júniusban az alapkamat emelésével reagálhatnak az inflációs folyamatokra.
A forint árfolyama jelentősen erősödött a bejelentést követő hetekben, a 3 hónapos budapesti bankközi kamatlábak (BUBOR) 0,9 százalék körüli irányadó rátát áraznak, az egyéves futamidejű BUBOR pedig 1,2 százalékhoz közelít. Az elemzők válaszai szerint a maginfláció és az adószűrt maginfláció egyaránt 3,3 százalékra emelkedhetett az áprilisi 3,1 százalékról.
Az inflációs nyomást jelzi, hogy míg 2021-re a szakértők konszenzusa 4 százalékos fogyasztói árindexet jelzett, most viszont már 4,2 százalékot várnak, január elején még 3,3 százalékos éves infláció volt a prognózis.
Jövőre 3,5 százalékos fogyasztói árindex jöhet, vagyis a pénzromlás visszatérhet a 2–4 százalékos jegybanki célsávba.
A Központi Statisztikai Hivatal szerdán teszi közzé a májusi inflációs adatot.
A mostani inflációs adatot egyszerre befolyásolhatja az újranyitásnál megjelenő egyszeri áremelkedés és a bázishatás
– mondta a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője.
Az MNB verbális intervenciója erősítette a forintot, ami már a májusi pénzromlásra is hatással lehet, a gazdaság újranyitása viszont áremelkedést hozott. Regős Gábor hozzátette: a májusi infláció meghatározhatja, hogy a júniusi kamatdöntő ülésen melyik eszközzel, mekkora mértékben lép az MNB.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője felhívta a figyelmet: 2012 óta nem látott magasságba emelkedhet az infláció májusban. Az üzemanyagok árváltozása mellett a dohánytermékek jövedéki adójának emelése továbbra is felfelé hajthatta a drágulást. Májustól – a gazdaság újranyitása miatt – a szolgáltatásokra és az élelmiszerekre is hatással lehetett az infláció, ezek a tételek a maginflációt is emelhetik. A szakértő hozzátette: az élelmiszerek drágulását az éttermek nyitása mellett a globális agrárárak emelkedése is hajtja.
Júniusban már lassulhat a drágulás, de még 5 százalék felett alakulhat
– hívta fel a figyelmet Kuti Ákos, a Danube Capital vezérigazgató-helyettese. Júliusban erőteljesebben mérséklődhet az inflációs dinamika, ám 4 százalék felett maradhat a fogyasztói árindex. Augusztustól ismét felfelé mozdulhat az infláció, szeptemberben pedig 5 százalék fölé emelkedhet. Az elemző rámutatott: a nyitást követő keresletélénkülés felfelé, míg a várható monetáris fordulat lefelé mozdíthatja el az inflációt. Virovácz Péter figyelmeztetett: az év végéig 4 százalék felett alakulhat a fogyasztói árindex, így 4,4 százalék lehet az átlagos infláció 2021-ben. A gyors pénzromlást több egyedi tényező együttesen okozza majd: a nyersanyagok és mezőgazdasági termékek árának emelkedése mellett az újranyitás nyomán kialakuló kereslet-kínálati súrlódások lehetnek felelősek a gyors pénzromlásért.
Az MNB szóbeli monetáris politikai fordulata várhatóan egy kamatemelési ciklust készít elő, amelynek hosszát és sebességét az újranyitás másodkörös inflációs hatásai határozhatják meg. Az ING Bank elemzője hozzátette: az idén összesen 60 bázispont kamatemelés mellett jövőre 3,3 százalékon konszolidálódhat az infláció.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.