Két jó évjárat után az idén is jó minőségben reménykednek a szőlőtermelők és a borászok, bár az időjárási viszontagságok miatt rendkívül vegyes a kép. A piaci feszültségeket talán némileg oldotta, hogy az utóbbi hónapokban magasabbak voltak a borárak a kül- és a belpiacon is.
Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint a belföldön termelt és belföldön értékesített, földrajzi jelzés nélküli (FN) és az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott (OFJ) borok eladási ára a tavalyi hasonló időszakhoz képest 5 százalékkal 23,2 ezer forintra emelkedett hektoliterenként az év első felében. Az OFJ-borok feldolgozói értékesítési ára nagyobb mértékben,
14 százalékkal, hektónként 21 ezer forintra emelkedett, míg a vörös- és rozéboroké 1 százalékkal 26,4 ezer forintra csökkent.
Az exportra értékesített FN- és OFJ-borok hektoliterenkénti eladási ára az egy évvel korábbihoz viszonyítva csaknem 26 százalékkal emelkedett 2021 első hat hónapjában, 27,2 ezer forint volt. Az utóbbi kategóriában a fehérborok értékesítési ára 17 százalékkal 23,7 ezer forintra nőtt hektoliterenként, míg a vörös- és rozéborok 34 százalékkal drágulva, 27,4 ezer forintért kerültek forgalomba külföldön.
A tokaji fehérborok belföldi értékesítési átlagára az előző év azonos időszakához viszonyítva csaknem 13 százalékkal, hektoliterenként 98,9 ezer forintra emelkedett 2021 első fél évében. Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott vörös- és rozéborok közül az egri borok értékesítési átlagára 1 százalékkal, 44,2 ezer forintra, a villányiaké pedig 5 százalékkal, 69,1 ezer forintra csökkent hektoliterenként ugyanebben az időszakban.
A tokaji borok exportátlagára kisebb ütemben és alacsonyabb szintre emelkedett: ezeket 3 százalékkal drágábban, hektoliterenként 60,8 ezer forintos átlagáron értékesítették. Az egri vörös- és rozéborok átlagára ugyanekkor 4 százalékkal, 52,1 ezer forintra emelkedett.
A bor-külkereskedelemről egyelőre csak az első négyhavi adatok állnak rendelkezésre, az viszont kiderül belőlük, hogy Magyarország bor-külkereskedelmi egyenlege – gyöngyöző bor és pezsgő nélkül – pozitív volt, de mennyiségben 27, értékben pedig 5 százalékkal csökkent az előző év hasonló időszakával összevetve.
A borexport mennyisége 25 százalékkal, 298,2 ezer hektoliterre, értéke 5 százalékkal, 11 milliárd forintra mérséklődött. A kivitt borok 63 százaléka lédig áru volt, amelynek mennyisége 33 százalékkal, 188,8 ezer hektoliterre, értéke pedig 21 százalékkal, 4,4 milliárd forintra esett a vizsgált időszakban. A palackos borok kiszállítása 9 százalékkal, 109,3 ezer hektoliterre mérséklődött, míg a kivitel értéke 10 százalékkal, 6,5 milliárd forintra emelkedett. Az AKI szerint a nemzetközi piacon továbbra is a fehérek voltak keresettebbek a magyarországi borok közül, a kivitel 82 százalékát tették ki 2021 első négy hónapjában.
Csökkent a borimport is, amely csaknem teljes egészében palackos kiszerelésű volt. A beérkezett 17,6 ezer hektoliterből 17,3 ezer hektó volt palackos, itt 3 százalékos volt a visszaesés. A palackos és a lédig kiszerelésű borok behozatalának összértéke 9 százalékkal csökkenve 1 milliárd forintot tett ki.
Az idei évjáratot a fagyok nem tépázták meg, és bár a hűvös április miatt a szőlő nagyon későn indult fejlődésnek, a virágkötődésnek kedvezett az időjárás.
A szakértők korábban az aszályt tartották veszélyesnek, főként a kunsági borvidéken, amin a jelek szerint az elmúlt hetek esőzései sem változtattak.
Helyi esők voltak, de vannak területek, ahol továbbra is nagy probléma az aszály, és előfordult az is, hogy a teljes ültetvényt elverte a jég
– mondta a VG-nek Zeisel László szőlőtermelő, aki korábban a Kunsági Borvidéki Hegyközségi Tanács elnökhelyettese volt. Csupán közepes termést vár azzal, hogy növényvédelmi problémáktól az idén nem kell tartani, a kisebb mennyiség miatt pedig a szőlő beltartalma az átlagosnál jobb lehet.
Az árakkal kapcsolatban megjegyezte: sokáig nem tartható, hogy miközben egy kiló kajszi 1500, az őszibarack 850, de még a burgonya is 300 forint körül van, addig a szőlő kilójáért 100 forint alatti őstermelői árat kínálnak a felvásárlók.
Eközben pedig a termelési költségek rohamosan emelkednek. Ha ez így marad – mondta Zeisel László –, sokan fel fognak hagyni a szőlőtermeléssel, és ha lejár a művelési kötelezettségük, inkább kivágják a tőkéket, sok szőlőültetvényen kint van az eladó tábla.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.