Több évtizede kutatják az importépítőfa, a speciálisan előkészített, méretezett és csomagolt fenyő kiváltásának lehetőségét hazai alapanyagból – tájékoztatta a Világgazdaságot az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének Környezettudatos és Szerelt Technológiás Szakmai Tagozatának (ÉVOSZ-MAKÉSZ) elnöke, Kárpáti József. A soproni és pécsi egyetemek részvételével zajló kísérletek sikerre vezettek, a helyettesítés lehetőségére hazai forrásból megfelelő bizonyítékkal szolgál az a két, nemes nyárfából több mint egy évtizede épített mintalakóház Agárdon, amely minden szempontból kiállta az idők próbáját.
A speciálisan feldolgozott nemes nyárfák töréstesztje megközelítően hasonló eredményt adott, mint a fenyőfáé, és a két ház tökéletesen működik.
Az eredmények mindvégig biztatók voltak, de az importépítőfa ára sokáig nem haladta meg túlzottan a hazai előállítási költségeket, vagyis a gyártás nem lett volna rentábilis.
Az import fenyő építőfa, a tető- és vázszerkezetekhez használt, speciálisan előkészített, kezelt, darabolt és méretezett fa minden másnál nagyobb mértékben drágult, a felfokozott világpiaci kereslet és áruhiány hatására több mint háromszorosára nőtt az ára – jellemezte a helyzetet Kárpáti József.
A pandémia előtt köbméterenként még 250-270 euróért lehetett vásárolni a terméket, ma azonban már 900-950 eurót kell érte fizetni, és csak két-három hónapos határidővel vállalják a szállítását.
A költségek lefaragása mellett fontos szempont a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, hiszen hazai termelőüzemből sokkal kisebb távolságról lehetne beszerezni az építkezésekhez a helyben termő fából készült árut, mellőzve a szállítást a németországi és az ausztriai kereskedésekből.
A készházas céget is vezető szakember elmondta, már kifutóban vannak a korábbi, 750-800 euróért lekötött kontingenseik, a kivitelezőcégek is egyre drágábban tudnak árut rendelni.
A rövid határidővel megépíthető készházak piaca éppen a gyors kivitelezés miatt nem omlott össze, hiszen aki építkezni akar, a hagyományos technológiánál rövidebb határidővel zárható ügylet miatt biztonságosabban tervezhetőnek tartja ezt a megoldást.
Az építőanyagárak emelkedése miatt azonban a költségcsökkentés érdekében sokan a tervezettnél kisebb vagy kevésbé felszerelt otthont tudnak építtetni.
A kritikus állapotokat látva a kormány még határozottabban készül támogatni a hazai gyártókapacitás bővítését, ami már a koronavírus-járvány előtt kidolgozott építésgazdasági stratégiának is egyik pillére volt.
Miután egy építőfagyártó fűrészüzem megépítése és speciális technológiával való felszerelése milliárdos nagyságrendű beruházás, állami támogatást igényel, amire most jó esély kínálkozik – jelezte a MAKÉSZ elnöke, aki szerint nem kizárt, hogy zöldmezős beruházás keretében épül meg az üzem. A megfelelő nemes nyárfák ugyanis az Alföldön vannak, a fejleszthető fűrészüzemek meg a Nyugat-Dunántúlon, ezért lehet gazdaságosabb a kitermelés közelében épülő feldolgozótelep.
Magyarország a régióban a legnagyobb nemesnyárfa-állománnyal rendelkezik, ráadásul a 60-70 év alatt megnövő fenyővel szemben egy jóval gyorsabban, 25-30 év alatt pótolható és kitermelhető anyagról van szó, amelyből akár exportőrré is válhat az ország rövid idő alatt
– fogalmazott Kárpáti József.
Anyaghiány, túlkereslet és szállítási nehézségek jellemzik a legfontosabb építőanyagok, az acél, a fa és a műanyag világpiacát. A pandémia miatt lelassult fakitermelés a járvány lecsengését követően hirtelen találkozott az egy időben újrainduló kínai és amerikai gazdaság keltette, nagy volumenű kereslettel, gyorsan áruhiányt és égbe szökő árakat okozva. A soha nem tapasztalt ütemű és mértékű áremelkedés jelenleg is tart, feszített tempójú megoldás keresésére kényszerítve a nemzetgazdaságokat. A napokban elrendelt állami elővásárlási jog és az exportbejelentési kötelezettség Magyarországon már él, és további szigorítások, uniós engedélyhez kötött exportkorlátozások következhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.