Logisztikailag elérhető és komoly építőipari alapanyag készlettel rendelkezik Törökország, Moldávia, Ukrajna és Fehéroroszország, ahonnan a Külügyminisztérium segítségével igyekszik a magyar kormány mielőbb enyhíteni a kritikus mértékűvé vált építőanyag hiányt –jelentette be Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) miniszterhelyettese csütörtökön. A tájékoztatóval egy időben élesítették azt az online regisztrációs felületet, ahol az építőipari vállalkozások önkéntes alapon jelezhetik, hogy milyen termékekhez nem jutnak hozzá.
Az adatbázisba regisztrálók számára a szaktárca az ÉMI-vel együttműködve helyettesítő termékeket ajánl.
Emellett – mint azt Schanda Tamás a VG kérdésére elmondta – a hazai építőanyag-gyártó kapacitás fejlesztésének irányait is pontosíthatják a keresleti információk alapján. Rövid távon azonban az októbertől tervezett export korlátozáshoz szükséges releváns adatokat szolgáltatja a rendszer.
Mindeközben azonnali hatállyal elrendelte a kormány egyes építőipari termékek - acél, vas, szigetelőanyagok, homok, kavics, kő sóder - kivitele esetén a bejelentési kötelezettséget, az érintett anyagok csak a tudomásulvétel után hagyhatják el az országot már.
A kivitelei engedélyeztetés október előtt nem lehetséges az uniós engedélyeztetés miatt, de a Gazdasági Versenyhivatal országos ellenőrző sorozata máris elindult a káros gyakorlatok visszaszorítása érdekében.
Schanda Tamás hangsúlyozta, megengedhetetlen hogy a kormányzati támogatások az ügyeskedők pénztárcáját vastagítsák.
Az utóbbi időben az építőipari alapanyagok drasztikus áremelkedésének egészére nem indokolható a nemzetközi piaci folyamatokkal
– szögezte le, kiemelve, hogy
az alapanyaghiányt egyesek nyerészkedésre akarják felhasználni, ilyen esetben megvizsgálják a GVH-val és a fogyasztóvédelmi hatósággal együtt, hogy a hatályos jogszabályoknak megfelelően működnek-e azok a kereskedő cégek, akiknél ezt tapasztalják.
A miniszterhelyettes bejelentette, hogy lezárult a technológiai korszerűsítést segítő pályázat, az Építő-5 a elbírálási határideje, az ÉMi a mai naptól kezdi meg kiküldeni a támogatói döntéseket. A mikro- kis és középvállalkozások számára kiírt pályázatra a legtöbben a kisvállalkozások közül jelentkeztek, érdemben nőtt a megcélzott digitális és szoftverfejlesztések aránya, és a gépbeszerzések közül az újak vásárlását támogatták.
A 10,4 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatásból 171 vállalkozásnál valósulhatnak meg hatékonyságot javító beruházások, a támogatási intenzitás a korábbi 30-40 százalékról 50-70 százalékra nőtt.
Gyutai Csaba, az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Nonprofit Kft. vezérigazgatója arról tájékoztatott, hogy megkezdték a nyertesek kiértesítését, július-augusztusban aláírják a támogatói szerződéseket, és szeptember végéig minden pályázat nyertesnek kiutalják a támogatást is. Még az idén megjelenik a következő kör, az Építő-6 pályázati kiírása 12 milliárd forintos tervezett kerettel – jelezte a VG érdeklődésére az ÉMI vezérigazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.