Negyedik alkalommal találkoznak a családpárti erők Magyarországon – mondta a demográfiai csúcsot megnyitó beszédében Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter. Hozzátette: a kormány 2010 óta feladatának és kötelességének érzi, hogy a családokért dolgozzon.
A kormány a 40 éve tartó demográfiai lejtmenetet igyekszik megfordítani.
A tárca nélküli miniszter kiemelte, ezek csak prognózisok, és meg lehet változtatni azokat. Az idei csúcstalálkozó központi témája a demográfia és a fenntarthatóság.
A fenntarthatóság fontosabb, mint a demográfia? Tette fel a kérdést Aleksandar Vučić, a Szerb Köztársaság elnöke. Hozzátette, egy ország jövője a gyermekeinkben van. A szerb elnök szerint fontos a budapesti csúcstalálkozó, tanulhatunk egymástól. Létre kell hozni egy közös platformot, ami biztosítja a nemzetek túlélését – tette hozzá.
Kiemelte:
30 év múlva Nigériának több lakosa lesz, mint az egész Európai Uniónak, több mint az USA-nak. Eljött az ideje, hogy reagáljunk a demográfiai válságra.
A GDP öt százaléka megy családtámogatásokraA magyar családpolitika fő vállalása, hogy gazdasági előnnyé tegyék a gyermekvállalást – mondta a miniszterelnök. |
A család és a házasság intézményét ünneplő demográfia csúcsot méltatta Mike Pence, az Egyesült Államok volt alelnöke is. A pandémia mint egy egészségügyi válság és bizalomválság is jellemzi a társadalmat. Ugyanakkor kiemelte, az erős közösségből lesz egy erős nemzet. A civilizáció számára ahhoz, hogy megmaradjon, a legfontosabb prioritásnak annak kell lennie, hogy megőrizzük a család szerepét. Megfelelő vezetéssel meg lehet fordítani a demográfiai lejtmenetet. A család intézményét sokan anakronizmusnak tartják, szükségtelennek. Azonban Közép-Európa nemzetei emlékeznek arra, milyen volt a vasfüggöny mögött élni. Magyarország és a volt szovjet blokk országai megtanították a világnak, ha szabadságra vágysz, védd meg a szuverenitást.
Meg kell fordítani a demográfia lejtmenetet, erre példaként említette, volt olyan év az USA-ban, amikor 60 millió terhességmegszakítás történt, ez elmondhatatlan veszteség, tette hozzá a volt alelnök. Jó hír, hogy
Magyarországon 30 százalékkal csökkent az abortuszok száma.
Kiemelte: Ferenc pápa is azt mondta, amikor az alelnök 2020-ban egy audienciáján részt vett, hogy az egyház tántoríthatatlanul támogatja azokat a nemzeteket, amelyek egy erős család mellett teszik le a voksukat. A család jóléte meghatározó a világ jövője szempontjából. Vissza kell vezetni a világot oda, ahol a család a legfontosabb.
A demográfia minden érint, az iskolarendszereket, az adókat, az egészségügyet is. Ha nincsenek fogyasztók, nincsen gazdaság, ha nincsenek gyerekek, nem kellenek iskolák – mondta Janez Janša, a Szlovén Köztársaság miniszterelnöke. Sok olyan fiatal van, aki szeretne több gyereket, de mégsem vállalja, mert nincs munkája, esetleg nincs hol laknia. A családok jelentik a társadalom magját, ezen belül pedig az édesanyák nevelik fel a jövő generációját, ők azok, akik hajnalban kelnek és késő este fekszenek. Kiemelte: az 1950-es évekhez képest előfordult, hogy 40, 50, 60, de volt olyan időszak, amikor akár 70 százalékkal is csökkent a népességszám, ez pedig komoly válság. Példaként említette, hogy az Economist gazdasági lap ez év májusában arról írt, hogy egyetlen európai országban sem születik annyi gyerek, amennyivel a nemzetek lélekszáma ne csökkenne. Kiemelte, legalább 1,6 gyereknek kellene születnie minden családban, ezért
bátrabb családpolitikára van szükség.
Ázsiában, Dél-Koreában az újszülöttek száma a legalacsonyabb, az észak-európai államokban is negatív a születési arányszám, annak ellenére, hogy az országok egy főre jutó GDP-je magas, mondta a szlovén miniszterelnök. Tehát nem csak a gazdaság függvénye a születések számának emelkedése. Hangsúlyozta: a pandémia alatt a születési arányszámok tovább romlottak, ezért fontos, hogy az országok megtalálják a megoldásokat a demográfiai lejtmenet megállításához.
2019-ben senki nem sejtette, hogy közeledik a pandémia, de minden rossz jó valamire – ezzel kezdte beszédét Andrej Babiš, a Cseh Köztársaság miniszterelnöke. A társadalom tulajdonképpen a Covid–19-nek köszönhetően óriási előrelépést tett a technológiában, a digitalizációban. A járvány megerősítette, hogy mennyire fontos számunkra a család, amely a fenntarthatóság kulcsa. Egyébként a cseheknél az egy főre jutó születésszám a legmagasabb az Európai Unióban. Az EU-ban most 1,6 gyermek születik jellemzően egy-egy családban, 1990-ben 1,9 volt ez a ráta. Andrej Babiš kiemelte, fontos hogy elérjük a 2,1-es születési arányszámot, hogy a népesség fennmaradjon. Megemlítette,
sokan a karrierjükre helyezik a hangsúlyt, és a nők 30 éves koruk után vállalnak gyereket.
Kiemelte, aki gyermeket hoz a világra, az hozzájárul ahhoz, hogy a társadalom fennmaradjon. A demográfiai kérdést a lehető leggyorsabban kell megoldani. A tömeges ellenőrzés nélküli migrációnak semmi köze a mi jövőnkhöz, a születések számának a növelése a közös út a visegrádi országok előtt is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.