A lakosság fele sem 10 éve, sem most nem rendelkezik megtakarításokkal, míg a személyi kölcsönök összege folyamatosan nő – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív, jubileumi kutatásából.
A felmérés szerint 17 százalék számolt be arról, hogy pénzügyi téren bejöttek a várakozásai és 28 százalék számolt be arról, hogy jobbnak érzi az anyagi körülményeit.
Az emberek közel fele azonban csalódott, az ő pénzügyeik az egy évtizede tervezettnél rosszabbul alakultak.
A 30 év alattiak számára volt a leginkább pozitív anyagi értelemben az elmúlt tíz év, míg a nyugdíj felé közeledők csalódtak a legnagyobbat.
A különbségek azonban nem csak az életkor szerint, de a nemek között is kifejezetten nagyok.
A nők több mint felének rosszabb az anyagi helyzete a tíz éve vártnál, míg a férfiaknál ez csak 42 százalék.
A megtakarítások hiányáról – most és 10 évvel ezelőtt is – a nők 61 százaléka számolt be, míg a férfiaknál 39 százalék nyilatkozott így.
Az elmúlt évtizedben a magyarok pénzügyi helyzetére komoly hatással voltak a devizahitelek és az abból történő kilábalás, aminek hatására a válaszadók fele állítja, hogy ma óvatosabb a pénzügyek terén és megtervezi a kiadásait, 40 százalékuk pedig többet próbál megtakarítani, mint tíz évvel ezelőtt. Ennek megfelelően
már 40 százalék rendelkezik megtakarításokkal a 2011-es 33 százalékkal szemben.
A magyarok felének azonban sem tíz éve nem volt, sem most nincs megtakarított pénze.
A hitelekkel kapcsolatos könnyebb ügyintézés hatására 9 százalékkal, 66 százalékig nőtt a hitelelfogadás mértéke, miközben a negatív megítélés 8 százalékkal, 29 százalékra csökkent 2011-hez képest Nád-Kántor Marianna, a Cofidis márka-, és marketingkommunikációs vezetője szerint.
A technológiai fejlődés a válaszadók 63 százaléka szerint hozott pozitív változást,
a pénzügyek online intézését tízből heten egyszerűbbnek tartják a korábbinál.
A magyarok közel fele úgy gondolja, hogy a hitelfelvétel ma gyorsabb, mint 2011-ben.
A Cofidis Hitel Monitor emellett azt is feltárta, hogy az elmúlt tíz évben közel ugyanannyian rendelkeztek személyi kölcsönnel, mint lakáshitellel, ám akik a személyi kölcsönnel éltek, azok közül is 53 százalék kezdett lakásfelújítást, 41 százalék vásárolt lakást és több mint egyharmaduk költözött új lakásba. A személyi kölcsönt felvevők 21 százaléka lakásfelújítási céllal vette fel hitelét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.