BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

1800 milliárdot kaptak a települések fejlesztésre

Az első kiírások már meg is jelentek.

Stratégiai megállapodást írt alá Varga Mihály pénzügyminiszter és Pajna Zoltán, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke a Terület- és településfejlesztési operatív program Plusz (TOP Plusz) keretében a térségi és helyi fejlesztések megvalósításában való együttműködésről. A miniszter elmondása szerint világos, hogy az új gazdasági világrendben az innováció és a fejlődés nem lehet a nagyvárosok kiváltsága, a vidéki beruházások a gazdaság egészéhez többszörös pozitív hozadékkal járulnak hozzá, mert a helyi gazdaság élénkítésén túl életminőséget javítanak, munkahelyet teremtenek és lehetőséget adnak a további szellemi és gazdasági kapacitás növelésére. Kétségtelen azonban, hogy az erőforrások területileg nem azonos mértékben állnak rendelkezésre, ezért van szükség az olyan, célzott támogatások beépítésére, amelyek egyúttal a helyben megszülető fejlesztési tervek megvalósulásában segítenek – tette hozzá.

Varga Mihály Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI

Erre irányult a helyi gazdaság élénkítését támogató Terület- és településfejlesztési operatív program, amelyen keresztül az előző 7 éves időszakban 1500 milliárd forinttal támogatta az állam a magyar települések fejlesztéseit. A TOP és Vekop programok folytatásaként most elindult TOP Plusz a korábbiaknál is nagyobb lehetőségekhez juttatja a kevésbé fejlett régiókat, településeket, a következő 7 évben 1800 milliárd forintot biztosít a kormány a térségek saját fejlesztési elképzeléseinek megvalósítására.

A fejlesztések kiemelt területei a helyi gazdaság és turizmus, a szociális, egészségügyi és gyermeknevelést támogató intézmények, a bel- és külterületi utak, a megyei foglalkoztatás és gazdaságfejlesztés, az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése, a városrehabilitáció és a fenntartható városfejlesztés.

Az első pályázati felhívások összesen több mint 636 milliárd forint értékben már megjelentek. Ezek a 4-es és 5-ös út fejlesztését, települések infrastruktúra-beruházásait, fenntartható város-korszerűsítést, önkormányzati épületek energetikai felújítását és foglalkozási-gazdaságfejlesztési együttműködések létrejöttét célozzák. A mai napon válik elérhetővé a bölcsődék-óvodák létesítését, fejlesztését, eszközbeszerzését támogató felhívás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.