BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aláírásra kész a minimálbér-emelésről szóló megállapodás

A minimálbér és a garantált bérminimum jövőre évi mintegy 20 százalékos emelését lehetővé tevő megállapodást véglegesítették, már csak az aláírásra vár az ITM államtitkára szerint.

Az elmúlt években nem volt példa a minimálbér és a garantált bérminimum hasonló mértékű, 20 százalékos emelésére 

– hangsúlyozta Bodó Sándor kedden az M1-en.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta: a felek készen állnak a megállapodás aláírására, amely a munkaerőpiacra is hatással lesz, hiszen ezáltal tisztulni fog a foglalkoztatás.

Az ITM államtitkára szerint a minimálbér és a garantált bérminimum emelése hatással lesz az ennél magasabb bérekre, illetve a minimálbérhez kötött egyéb juttatásokra is. A 200 ezer forintra növelt minimálbér, illetve a 260 ezer forintra emelt garantált bérminimum a magyar gazdaságnak jó lehetőséget jelent, hiszen a nagyobb jövedelmet a munkavállalók a magyar piacon költik el, és ez motiválhatja a hazai termelést is. 

A minimálbér-emelés a költségvetésnek is drága lesz

Jelentős költségvetési hatása lehet a szociális hozzájárulási adó egységes, cégmérettől független csökkentésének – szögezte le Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group adótanácsadási partnere. 

Bodó felidézte, hogy a nemzeti konzultáció is felhatalmazást adott a bérek megemelésére. Mivel a járvány negyedik hulláma „itt topog az ajtóban”, a szállítási láncokban nehézségek vannak, ezért hosszú távú megállapodást a felek most nem kötnek, de erről a jövőben folytatják a tárgyalásokat a tervezhetőség érdekében.

Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkáraFotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Az ITM államtitkára hangsúlyozta, kormányzati intézkedésekkel segítenek a munkáltatóknak kigazdálkodni a béremelés forrásait. Mintegy 660-670 milliárd forint marad jövőre a cégeknél a központi intézkedéseknek köszönhetően; 2022-ben csökkennek a munkáltatói járulékok, mérséklődik a kisvállalkozók adója, valamint a helyi iparűzési adó idei beszedési formája is megmarad, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) javaslatára.

Az ITM korábbi közleményében felhívta a figyelmet arra is, hogy a bértárgyaláson részt vevő felek ajánlásként fogalmaznák meg, hogy a versenyszférában is tovább emelkedjen a bérek reálértéke 2022-ben. Minden vállalkozást üzleti, pénzügyi és bérpiaci helyzetének megfelelő reálbéremelésre ösztönöznek azzal, hogy az adócsökkentésekből származó megtakarításokat erre fordítsák. 

A minimálbér és a garantált bérminimum emelése összesen mintegy két és fél millió embert érint a Századvég Alapítvány számításai szerint. Az alapítvány vezető közgazdásza az M1-en korábban arról beszélt, hogy az emelés 400 ezer minimálbéréért dolgozó embert, a gyedet, a táppénzt, a munkahelykeresési támogatást igénylő félmillió embert és egymillió diplomás munkavállalót is érint. A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy a 20 százalékos minimálbér-emelés hatására az infláció is fokozódhat, de a gazdaságpolitikának vannak olyan eszközei, amelyek ezt mérsékelni tudják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.