A tavalyi kötelező, két hónapig tartó leállás óta nemcsak a magánellátásban, de a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott rendelőkben is feltorlódtak a betegek
– mondták a VG-nek fogorvosok. Meg sem állnak, naponta negyven beteget látnak el a háromszékes rendelőben – tette hozzá Rónai András szájsebész, fogszakorvos, a Ronand Kft. ügyvezetője. A tizenegy munkatársat alkalmazó praxisban a páciensek többsége magyar, a szájsebész már nem épít a fogászati turizmusra.
Azért a páciensek 25-30 százaléka még most is külföldi, ám ezeket a betegeket már csak akkor vállalja, ha képesek annyiszor visszamenni kontrollra vagy beavatkozásra, ahányszor szakmailag indokolt.
A koronavírus-járvány miatt 15-20 százalékkal kellett az árakat emelnie. Rónai András hozzátette:
a pandémia kitörése után hiány volt a fogászati alapanyagokból, és drágábban tudta beszerezni az orvostechnikai eszközöket, implantátumot, tömőanyagokat.
Egy tömés ára most 16–25 ezer forint, egy implantátumé 130 ezer, 40 ezer egy kerámiakorona, a fémmentes korona ára 60 ezer körül van. A betegeknek tömésre és fogpótlásra egy-másfél hónapos, implantátumra egy-két hetes határidőre tudnak időpontot adni. A privát rendelőben megnövekedett betegszám oka az is lehet a magánorvos szerint, hogy a NEAK-os rendszerben is feltorlódtak a páciensek, ezért a két szektor közül választva próbálnak mihamarabbi időpontot találni.
Nagymértékben megváltoztatta a fogászatokon a betegellátást a pandémia
– mondta a VG-nek Kivovics Péter, a fog- és szájbetegségek országos szakfelügyelő főorvosa. Volt olyan periódusa a járványhelyzetnek, amikor csak sürgősségi ellátást biztosíthattak a fogászati rendelők – ez vonatkozott a NEAK-szerződéssel rendelkező praxisokra és a magánellátás keretében működőkre is. A páciensek egy része – félve a fertőzéstől – nem jelent meg az évenkénti szűrővizsgálatokon sem. Hozzátette: a Magyarországon élők szájhigiénéje és fogainak állapota jócskán elmarad a többi európai országétól, a sereghajtók közé tartozunk. Kiemelte: a hazai lakosság mintegy fele csak fájdalom esetén látogatja a fogorvost. A koronavírus-járvány negyedik hullámában a hazai betegforgalom a járványt megelőző orvos-beteg találkozók 70-80 százalékára esett vissza – mondta Kivovics Péter, hozzátéve:
ez jellemző a fogászati turizmus keretében érkező betegszámra is.
A külföldiek a kezdeti időszakban túlnyomó részben Ausztriából érkeztek, később az Egyesült Királyságból, Írországból és Olaszországból is jöttek páciensek. Az esetek többségében implantációs fogpótlás miatt választják Magyarországot, mert egy-egy beavatkozás ára a külföldi díjaknak a töredéke. Kérdésre válaszolva elmondta: a rendelőkben az utóbbi években áremelkedést is tapasztalhattak a páciensek, egyrészt azért, mert az orvostechnikai eszközök drágultak, másrészt, mert a magyar fizetőeszköz gyengült. Ma már a magánrendelőkben sem látják el azonnal a betegeket, előfordul, hogy egy-egy fogtömésre több mint három hetet kell várni, de a sürgős beavatkozásokra a magánorvosok is fenntartanak idősávokat.
Magyarországon körülbelül háromezer fogorvos áll szerződésben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel
– közölte a VG-vel Nagy Ákos, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke, aki Keszthelyen fogorvos. Az orvos-beteg találkozók száma ötéves ciklusban ötmillióra tehető, azonban a betegszám az elmúlt másfél-két évben erősen csökkent. Nagy Ákos példaként említette, hogy tavaly leálltak az iskolafogászati szűrések, de szeptembertől már újra fogadják a diákokat. Lassítja a betegellátást az is, hogy két páciens között 15 perc szünetet kell tartani a rendelőkben. Ráadásul a betegek fogainak állapota rosszabb, mint korábban. Vannak torlódások a rendszerben, előfordul, hogy több hetet kell várnia egy páciensnek. Van, ahol már csak januárra tudnak időpontot adni, de a sürgős eseteket megpróbálják előrevenni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.