Októberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 5,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit
– közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 3,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,3, az üzemanyag-kiskereskedelemben – a tavaly októberi alacsony bázis eredményeként – 11,5 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakihoz viszonyítva.
A KSH adatai szerint a 2021. január–októberi forgalom egészét tekintve a volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 3,1 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.
Októberben a kiskereskedelmi forgalom kedvezően alakult, érdemben bővült az előző év azonos időszakához képest. Ezt több tényező is magyarázza. Egyrészt a kedvező foglalkoztatási, illetve jövedelmi helyzet, a vírustól való korábbinál mérsékeltebb félelem, a korlátozások alacsony szintje, illetve az alacsony bázisidőszaki adat. A kiskereskedelmi forgalomban szerepe lehet a határmenti kiskereskedelemnek is: a gyenge forintárfolyam, illetve a szomszédos országokban bevezetett korlátozások nyomán megugorhatott a határmenti üzletek forgalma
– kommentálta a friss KSH-adatokat Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági üzletágvezetője.
Az elemző szerint ami a mostani adatban meglepő lehet, az az üzemanyag-fogyasztás volumenének jelentős növekedése, azaz a magas benzinár nem fogta vissza a keresletet. A következő hónapokban a kiskereskedelmi forgalom tovább élénkülhet, különösen, ha nem lesznek a tavalyihoz hasonló korlátozások, illetve a korlátozások a szomszédos országokban fennmaradnak. Ebben az esetben a fogyasztás érdemben hozzájárulhat a negyedik negyedéves gazdasági növekedéshez, míg a külföldiek vásárlásai a nettó export gyengélkedését javíthatják.
Az utolsó negyedév pedig hagyományosan a legerősebb időszak a szektorban
– erről Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára beszélt a VG-nek. Kiejtette, hogy októberben a különböző kedvezményes akciók, kuponnapok, novemberben a Black Friday, decemberben pedig a karácsonyi vásárlások pörgetik fel a forgalmat.
Arra lehet számítani tehát a ITM szakpolitikusa szerint, hogy a 12 hónapos teljesítményt tekintve stabil évet zárhatnak idén a kiskereskedők. Az így visszanyert lendület a minimálbér megemelésével, a családok személyijövedelemadó-visszatérítésével vagy a tizenharmadik havi nyugdíj kifizetésével a jövő év elejére is átmenthető lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.