BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ebben a szektorban egy év alatt 226 százalékos áremelkedést mértek

Az ipari termelői árak együttesen 13,5 százalékkal voltak magasabbak, mint 2020-ban, a Központi Statisztikai Hivatal szerint elsősorban a nyers-, az alap- és az üzemanyagok drágulása befolyásolja az áremelkedés ütemét.

Decemberben az ipari termelői árak átlagosan 22,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) –, a belföldi értékesítés árai 31,4, az exportértékesítésé 17,6 százalékkal emelkedtek. A növekedés ütemét elsősorban a nyers-, az alap- és az üzemanyagok drágulása befolyásolta. Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítési árak 1,7, az exportértékesítési árak 1,5, így

 az ipari termelői árak összességében 1,6 százalékkal növekedtek. 2021-ben a belföldi értékesítési árak 17, az exportértékesítési árak 11,8, így az ipari termelői árak együttesen 13,5 százalékkal voltak magasabbak, mint 2020-ban.

Fotó: FÖLDI D. ATTILA / VG

A két decembert, azaz a 2021-est és a 2020-ast összehasonlítva a KSH megállapította, a belföldi értékesítés árai átlagosan 31,4 százalékkal voltak magasabbak, ezen belül a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 21,5, a 31 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 56 százalékos volt a drágulás. Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 43,6, a beruházási javakat gyártókban 8,2, a fogyasztási cikkeket előállítókban 9,7 százalékkal nőttek az árak. Az ipari exportértékesítési árak 17,6 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 11,6,

a 4,5 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak növekedése és a nyersanyagok árának bázisidőszaki visszaesése következtében – 226 százalékos volt a drágulás.

2021-ben az előző évhez képest az ipari termelői árak összességében 13,5 százalékkal voltak magasabbak, a belföldi értékesítési árak átlagosan 17 százalékkal emelkedtek, ezen belül a feldolgozóipari árak 13,8, míg az energiaipari árak 24,6 százalékkal nőttek. Az ipar belföldi értékesítési árai az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energia-és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 23, a beruházási javakat gyártókban 5,3, a fogyasztási cikkeket előállítókban 4,9 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítési árak 11,8 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóipar árai 8,1, a kis súlyt képviselő energiaiparéi átlagosan 119 százalékkal voltak magasabbak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.