Az őstermelők közül sokan nem vették figyelembe a biztosítási jogviszonyt érintő változásokat, pedig azok már 2021. január 1-je óta érvényben vannak – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A NAV ellenőrzési tapasztalatai alapján az érintettek gyakran elmulasztották bejelenteni a jogviszonyukat, és benyújtani a járulékbevallásukat.
A 2021-es változtatások előtt az őstermelő csak akkor vált biztosítottá, ha a rá irányadó nyugdíjkorhatárig hátralévő ideje és a már megszerzett szolgálati ideje együtt elérte legalább a 20 évet, a múlt évtől évtől azonban a biztosítotti jogviszony már nincs a 20 éves szolgálathoz kötve. Előfordult tehát olyan eset, hogy az őstermelő 2020. december 31-éig nem volt biztosított, 2021. január 1-je után azonban már igen – mutatott rá a NAV. Amikor viszont az őstermelő biztosítottá válik, be kell jelentenie a jogviszonya kezdetét, és a járulékbevallásokat is kötelező benyújtania az adóhivatalnak – ez az, amit tavaly sokan nem vettek figyelembe.
A mezőgazdasági őstermelő a minimálbér 92 százalékának megfelelő jövedelem után fizeti meg a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot. Ha a bevétele nem haladja meg a tárgyévet megelőző adóév éves minimálbérének ötszörösét, akkor a havi járulékalapja a 2021-es bevétele 15 százalékának az egytizenkettede. A jelenlegi szabályozás szerint az az őstermelőként nyilvántartott magánszemély minősül biztosítottnak, aki egyéb jogcímen nem biztosított, például nincs munkaviszonya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.