2021. decemberben a kivitel volumene 4,4, a behozatalé 6,0 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakáénál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A 2019. decemberihez mérten a termékexport volumene 21, a termékimporté 22 százalékkal nőtt. A passzívum 378 millió euró volt, 658 millióval romlott az egy évvel korábbihoz képest. Novemberhez viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 1,8, az importé 1,4 százalékkal nőtt. 2021-ben a kivitel volumene 7,8, a behozatalé 8,3 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz mérten, az aktívum 1,9 milliárd euró volt.
A KSH megállapítása szerint decemberben a kivitel értéke 9,9 milliárd euró (3648 milliárd forint), a behozatalé 10,3 milliárd (3786 milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbi adatokhoz képest euróban kifejezve az export értéke 18, az importé 27 százalékkal nőtt, míg naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 2,2, a behozatalé 3,1 százalékkal emelkedett.
A termék-külkereskedelmi egyenleg 658 millió euróval romlott. (Az egyenleg 565 millióval elmarad az első becslésben közölttől.)
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 15, a behozatalban 22 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 5,4 százalékkal romlott.
A gépek és szállítóeszközök 2020. decemberi áron számított kivitele 5,7, behozatala 9,8 százalékkal nagyobb lett. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék árucsoport forgalma a kivitelben közel ötödével, a behozatalban több mint ötödével nőtt az előző év azonos időszakáéhoz képest. Az általános rendeltetésű ipari gép exportvolumene közel tizedével, importvolumene több mint ötödével nőtt. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben kismértékben, a behozatalban több mint tizedével bővült. Az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés árucsoport volumene az exportoldalon közel harmadával, az importoldalon kismértékben emelkedett. A közúti jármű exportja és importja enyhén csökkent az előző év azonos időszakihoz viszonyítva. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kivitel esetében 3,3, a behozatalnál 4,7 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumennövekedéséhez.
A feldolgozott termékek exportvolumene 6,1, importvolumene 0,2 százalékkal nagyobb lett.
Az exportoldali növekedést a gyógyszer, gyógyszerészeti termék, a gumigyártmány, illetve az egyéb fémtermék, az importoldalit döntően a színesfém, az egyéb feldolgozott termék, valamint a műanyag-alapanyag forgalma befolyásolta.
A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 1,9, az importban 0,1 százalékponttal növelte a teljes forgalom volumennövekedését.
Az energiahordozók exportvolumene 14 százalékkal kisebb, importvolumene 0,2 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A forgalomcsökkenés a kivitelben döntően a villamos energia, illetve a kőolaj és kőolajtermék volumenének visszaesésével, az importoldali forgalomnövekedés pedig a kőolaj és kőolajterméken túl a villamos energia volumenének emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes forgalom növekedésének ütemét az exportoldalon 0,3 százalékponttal csökkentették, az importoldalon nem befolyásolták.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 1,1 százalékkal kisebb, a behozataláé 16-tal nagyobb lett.
A mindkét oldali forgalomváltozáshoz döntően a gabona és gabonakészítmény árucsoport járult hozzá. Ezen túlmenően az exportban még az élő állat visszaesése, az importban pedig a zöldségféle és gyümölcs növekedése dominált. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes export növekedését 0,1 százalékponttal mérsékelte, az importét 0,9 százalékponttal növelte.
Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 4,6, az onnan érkező behozatalé 12 százalékkal nagyobb lett.
A termék-külkereskedelmi mérleg 730 millió euróval romlott, és 29 milliós többlet keletkezett. Az export 74, az import 71 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban. Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 3,9 százalékkal nőtt, a behozatalé 7-tel csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 72 millió euróval javult, és 408 milliós passzívumot mutatott.
A teljes tavalyi évet tekintve a KSH azt közölte, hogy a kivitel értéke 119,3 milliárd euró (42,8 ezer milliárd forint), a behozatalé 117,4 milliárd euró (42,1 ezer milliárd forint) volt, a 2020-as adatokhoz képest a kivitel volumene 7,8, a behozatalé 8,3 százalékkal emelkedett.
A termék-külkereskedelmi mérleg többlete 3,7 milliárd euróval csökkent, és 1,9 milliárdot tett ki. A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 7,8, a behozatalban 12 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához mérten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.