Második hete változatlan az irányadó ráta Magyarországon. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtök reggel ismét nem emelt az egyhetes betét kamatán, így annak mértéke továbbra is maradt a még március 24-én meghatározott 6,15 százalékos mértéken. Legutóbb, két héttel ezelőtt 30 bázisponttal nőtt az effektív kamat mértéke, ezt pedig két nappal megelőzte az alapkamat emelése: március 22-én a jegybank monetáris tanácsa 100 bázisponttal vitte fel az alapkamatot és a kamatfolyosó felső határát is. Előbbi így 4,4, utóbbi pedig 7,4 százalékra bővült, tehát lett volna hely egy újabb kamatemelésnek.
Második hete nem emelt a kamaton a jegybankAz egyhetes betét kamata március 24-én nőtt a legutóbb, akkor 30 bázisponttal. Most is maradt a 6,15 százalékon. |
Amelyre egyébként lehetett is számítani, hiszen a forint néhány nap alatt jelentős gyengülésnek indult. Múlt hét csütörtökön, amikor először hagyta helyben a 6,15 százalékot a jegybank, még a 370-es szint alatt mozgott a forint jegyzése az euróval szemben. Ma reggelre viszont már a 379-et is meghaladta és tesztelte a 380-as szintet. A kamatemelés elmaradására rögtön át is törte azt, az euró-forint árfolyam villámgyorsan 381 fölé ugrott, kevéssel 382 alatt tetőzött az árfolyam, onnan pedig erősödni kezdett a forint.
Délután 15 óra után már ismét 379 körül járt a jegyzés.
Éledezik a forint, esik az olaj áraZöldben vannak a tőzsdeindexek is. |
Az emelésre tehát az árfolyam miatt és a holnap megjelenő, várhatóan magasabban alakuló márciusi inflációs adat miatt is számíthattak a piacok. Regős Gábor, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. makrogazdasági üzletágvezetője szerint is a szigorítást a forint elmúlt napokban tapasztalt érdemi gyengülése indokolhatta volna.
„Az elmúlt időszakban a jegybank mintha óvatosabbá vált volna, kevésbé reagálna a forint gyengülésére, és már lassítana a szigorítás ütemén. A jövőbeni folyamatokat azonban ennek ellenére is nehéz lesz megítélni, hiszen az elmúlt hetekben elmaradó szigorítás inkább azt jelzi, hogy a jegybank visszatér a havi gyakoriságú lépésekhez” – húzta alá a VG-nek Regős Gábor. Ennek megfelelően a következő kamatdöntő ülésig nem számítanak szigorításra az egyhetes betéti kamat tekintetében sem, így negatív események esetében a forint további gyengülése várható, és nem zárható ki újabb spekulációs hullám sem.
Meghatározó lehet az Európai Unióval való kapcsolatrendszer alakulása, a háborúval kapcsolatos fejlemények, illetve a hazánk szempontjából kiemelkedően kedvezőtlen szankciók sorsa
– összegezte az elemző.
A jegybank csütörtök délután a 6,15 százalékos kamaton írta ki az egyhetes betéti tendert, amelyen ezúttal a pénzintézetek március 3. óta a legnagyobb összeget, 10 ezer 45 milliárd forintot ajánlottak fel, amelyet az MNB teljes egészében el is fogadott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.