Mielőbb és minél nagyobb mértékben csökkenteni kell az építőipar építőanyag import kitettségét, ami jelenleg 55-60 százalékos, ezért például újabb cementgyár építésére és egyéb gyártói kapacitásnövelő projektekre is szükség van. Az építőipar továbbra is húzóágazat lesz, stratégiai fontosságú iparág, aminek legnagyobb kihívásai között van a háború okozta új problémák mellett a digitalizáció és az európai uniós átlagtól jócskán elmaradó termelés hatékonyságának nagy arányú növelése.
Minderről Gyutai Csaba, az építésgazdasági intézkedések összehangolásáért felelős kormánybiztos beszélt a két év után újraindult nemzetközi építőipari szakkiállítás, a 40. Construma és a 10. OTTHONDesign Otthonteremtési szakkiállítás szerdai megnyitóján. Mint mondta,
az építőipar jó állapotban van, 2021-ben parádés évet zárt, és kormányzati figyelemmel le fogja küzdeni az előtte álló nehézségeket most is.
Az építőipar hazai csúcsrendezvényén, a Construmán több, mint 400 hazai és külföldi kiállító mutatja be idén termékeit, szolgáltatásait, újdonságait. Több száz magyar cég mellett számos országból érkeztek kiállítók, a szerdai szakmai nap a pandémia előtti idők forgalmát idézi, jelezve, hogy a tavalyi virtuális kiállítás után van igény ismét a fizikai térben rendezett kiállításokra.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége konferenciát rendezett a körforgásos építésgazdaságról a kiállítás nyitónapján. A téma kapcsán Koji László, az ÉVOSZ elnöke, a konferencia házigazdája a VG érdeklődésére elmondta, az építőipar tisztában van saját felelősségével, hiszen az energiafelhasználás 36 százalékáért és a szén-dioxid kibocsátás 37 százalékért az építkezések, az építőanyag gyártás és az épített létesítmények üzemeltetése felelős. Ezért tartják kiemelten fontosnak, hogy a körforgásos építésgazdasággal foglalkozzanak.
Az építőipar legnagyobb megrendelője a magyar állam, ezért szükséges a továbblépéshez, hogy a körforgásos szemlélet jelen legyen az államnál is,
amely az iparág stratégiai fejlesztéséért, a háttéripar fejlődéséért sokat tehet. Például azért, hogy az innovatív anyagok, az innovatív felújítás, az újrahasznosítás, a moduláris építészet megfelelő hátteret kapjon. Az első lépéseket a legjobbak már hazánkban is megtették az építőanyag gyártás terén – mondta Koji.
A zöld technológiákról, az energiatakarékos építésről merész vállalkozás a háború árnyékában beszélni, miközben az napi problémák és kihívások elé állítja az ágazatot. De néhány gondolat éppen most értékelődik fel,
minél inkább energia- és anyagtakarékosan kell megvalósítani a beruházásokat. A körforgásos építésgazdaság mindezt takarja.
Ma napi kihívás, hogy a használt építési anyagokat újrahasznosítsák, csökkenteni kell az import kitettséget, például úgy is, hogy amit beépítettek, szelektíven gyűjtsék, vagyis ne a hulladéklerakókban végezze az értékes alapanyag.
Azt már elértek, hogy nem az út szélére megy a sitt, hanem lerakókba. A következő lépés, hogy a hulladéklerakók helyett hulladékhasznosítókba kerüljön. Különösen fontos ez az acél, vasipari termékeknél, ami mehet Ózdra, ahol a hulladékból újra beépíthető vasat tudnak előállítani. Ugyanez a helyzet a fahulladékkal, aminek jelentős része újrahasznosítható.
Meg kell erősödniük azoknak az építőanyag gyáraknak, amelyek például a fa, a réz és az alumínium újrahasznosításában közreműködnek – mondta Koji László.
A háború miatti ellátási problémák a szigetelőanyagoknál is technológiaváltást, az energiaigényesen gyártható építőanyagoknál pedig helyettesítő termékek felhasználását igénylik, és ezek elterjedéséhez nagyban hozzájárulnak
– tette hozzá.
Gyutai Csaba leszögezte, hogy jónéhány szegmensben alapanyag hiány volt és lesz, az újrahasznosításal ezért is foglalkozni kell. Nem mehetnek a szeméttelepekre a fontos nyersanyagok. Miniszteri felkérésre országos koncepciót fognak kidolgozni az építési bontási hulladék újraszervezésére. Arra készülnek, hogy jónéhány telephelyen szelektáltan gyűjtik a megfelelő alapanyagokat, beépíthetővé téve azokat az épületekbe. Bányatavak rekultivációja helyett az új építésű épületekben kell használni ezeket – mondta Gyutai. Jó példa erre a Puskás stadion, ahol 100 százalékban visszaépítették az egykor beépített anyagokat.
Az április 6-10 között nyitva tartó Construmán több, mint 400 hazai és külföldi kiállító van jelen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.