BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vasárnaptól üzemel a városligeti Ballon-kilátó

Több mint százhúsz év után tér vissza a Városligetbe a hajdan nagy népszerűségnek örvendő attrakció, a Ballon-kilátó, amely Budapest legújabb jelképe lehet. A Szinyei Merse Pál léghajóját idéző ballon május elsejétől menetrendszerűen emelkedik a magasba.

Talajhoz rögzített légi kilátópontként működik majd a Széchenyi fürdő szomszédságában lévő Mimóza-dombon a legújabb városligeti attrakció, a Szinyei Merse Pál ikonikus festményét, a Léghajót idéző ballon, amely napokon belül kosarában alkalmanként harminc utassal emelkedik a levegőbe menetrendszerűen. 

A héliumgázzal töltött léghajó gyakorlatilag szabadtéri liftként működik, nem hagyja el le- és felszállóhelyét, öt perc alatt emelkedik 150 méter magasba, ahonnan lenyűgöző panoráma tárul fel a Városligetre és a fővárosra. 

A ballon öt percig időzik a csúcson, majd öt perc alatt tér vissza a kiindulópontra.

Fotó: KALLUS GYÖRGY/VG

A május elsején nyíló Ballon-kilátó a Liget Budapest projekt része, egyúttal egy több mint 120 éve rendkívül népszerű légi attrakció visszatérése – jelezte Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója a város legújabb jelképének státuszára esélyes attrakció sajtóbemutatóján. Elhangzott, hogy a projekt ötletgazdáinak reményei szerint az élményballonozást nagy örömmel fogadják mind a budapestiek, mind a Budapestre látogató turisták. 

A Ballon-kilátóhoz hasonló szerkezetek a világ számos pontján évtizedek óta üzemelnek biztonságosan és balesetmentesen 

– hangsúlyozta Závodszky Zoltán, a BallonKilátó Zrt. vezérigazgatója. 

Fotó: KALLUS GYÖRGY/VG

Tájékoztatása szerint a rendszer szélsebesség- és iránymérővel, környezetihőmérséklet-mérővel, a kupola nyomásjelzővel és töltőgázhőmérséklet-mérővel is fel van szerelve, és a léghajó csak a megfelelő időjárási körülmények között emelkedik el. Az üzemelése nem terheli a környezetet, a feltöltéshez szükséges hélium természetes nemesgáz, teljesen biztonságos, nem mérgező és nem gyúlékony. A Ballon-kilátó üzemeltetésére a Városliget Zrt. nyílt pályázatot írt ki 2020-ban, melyet a BallonKilátó Zrt. nyert el tíz plusz öt évre. 

Fotó: KALLUS GYÖRGY/VG

A városligeti léghajóra többféle jegytípust kínálnak, éjszakai programra is, amikor a kivilágított város fényei tárulnak fel a ballonozók előtt. A nemzetközi tapasztalatok szerint arra számít az üzemeltető, hogy itt is a naplemente időszaka lesz a legnépszerűbb. Külföldön nagy divat kivételes alkalmakkor, például lánykéréskor, a magasba emelkedni, de céges csapatépítő rendezvények szervezői is szívesen kombinálják a programba a léghajózást.

Az évszázados kihagyás után visszatérő légi attrakció a Liget Budapest Projekt keretében megújított tradíciókhoz, a Millennium Házához és a Szépművészeti Múzeum Román Csarnokához csatlakozik. 

A kilátónak otthont adó parkrészt, a Mimóza-dombot a Városliget tájépítészeti megújításának részeként teljes egészében rehabilitálták, aminek eredményeként megújult 10 ezer négyzetméternyi zöldfelület és az ahhoz kapcsolódó úthálózat.

Máshol is szeretik

A Városliget fölé emelkedő légballonok közül a legtöbbször fotózott, ikonikus szerkezet a Ballon Captif volt a millenniumi ünnepségek idején, a városligeti ezredéves kiállításon, 1896-ban. A párizsi léghajós, Louis Godard kapitány működtette pányvás léggömb egyszerre 12-14 utast röpített a magasba, óriási népszerűségnek örvendett, naponta tucatnyiszor indult útra. A Liget Budapest projekt keretében a Ballon-kilátó felelevenítése és megvalósítása pontosan illeszkedik a park hagyományait modern formában megidéző programhoz – összegezte a Városliget Zrt. közleményében. Ebben megjegyezték: a Ballon-kilátóhoz hasonló látványosság a világ 28 országában működik, az Egyesült Államoktól Berlinig, Párizstól Szingapúrig. A városligeti projekthez mintául a Párizsban található Ballon de Paris Generali szolgált, amely 1999 óta több millió utast emelt a levegőbe, s a város fontos jelképévé vált. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.