Magyarországra július közepén 41 százalékkal több orosz olaj érkezett vezetékeken, mint a hónap elején, a napi mennyiség ezzel 20,7 tonnára emelkedett – írja a TASZSZ. Mivel a Mol százhalombattai Dunai Finomítója évi 8,1 millió tonna, azaz napi 22 tonna olaj feldolgozására képes, az orosz hírügynökség adata alapján a hónap derekán megkapta a működéséhez szükséges közel teljes mennyiséget. Az orosz exportőr szlovákiai kivitele 3,8 százalékkal napi 8,1 tonnára, a csehországi pedig 2 százalékkal 9,8 tonnára emelkedett a vizsgált időszakban.
Ugyanakkor a németországi 19 százalékkal, a lengyelországi 5,8 százalékkal zsugorodott.
A FÁK-on kívüli országokba útnak indított orosz olaj mennyisége együtt 0,9 százalékkal napi 676 ezer tonnára esett a hónap első felében, míg a kínai kivitel több mint 7,4 százalékkal nőtt a TASZSZ hivatalos forráshoz közeli értesülése szerint. Ennek alapján a teljes orosz vezetékes olajszállítás 2,3 százalékkal napi 215 ezer tonnára emelkedett, a tengeri kivitel 3 százalékkal napi 386,6 ezer tonnára csökkent, míg a tengeri tranzit 8,7 százalékkal napi 29,9 tonnára erősödött.
Németország és Belgium július egyes napjain több gázt vett ki a földalatti tárolóiból, mint amennyit oda betárolt
– ezt a TASZSZ a Gazpromra hivatkozva írja, de nyilvános adatok alapján a VG is megírta. Az orosz társaság kiemelte, hogy Európában még 35,5 milliárd köbmétert kell betárolni a fűtési idény kezdetére, hogy a tárolói elérjék a 2019-es fűtési idény kezdetének készletszintjét. A Gas Infrastructure Europe (GIE) július 13-i adatai szerint az európai gáztárolókban 36,9 milliárd köbméter gáz volt, ez 63,25 százalékos töltöttséget jelent. A magyarországi létesítmények 45,22 százalékon állnak. Bár ez arányaiban kisebb az európai átlagnál, de mivel a hazai tárolók kapacitása nagyobb sok országénál, így nagyobbak a már rendelkezésre álló készletei is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.