Egyetért a kormány egy független hatóság létrehozásával, amely az európai uniós források lebonyolítását érintő jogellenességek és szabálytalanságok megelőzése, felderítése és kijavítása érdekében jön létre – erről jelent meg kormányhatározat a friss Magyar Közlönyben.
Ebben kiemelik, hogy a döntés a Magyarországgal szemben megindított uniós eljárás keretében hozott korrekciós intézkedés.
Az újonnan felálló hatóság általános rálátással rendelkezik, és beavatkozik azokban az esetekben, ahol álláspontja szerint az illetékes hatóságok nem tették meg a szükséges lépéseket
megelőzésére, felderítésére és kijavítására. A kormányhatározat egyértelművé teszi, hogy a hatóság kompetenciájába azok az ügyek tartoznak, amelyek hátrányosan érinthetik az uniós költségvetéssel való hatékony és eredményes pénzgazdálkodást vagy az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelmét, különös tekintettel a közbeszerzési eljárások keretében végrehajtott európai uniós pénzügyi támogatásokra.
Ennek érdekében a kormány szeptember 30-ig javaslatot tesz az Országgyűlésnek a hatóság november 21. előtti létrehozásához és működéséhez szükséges, a hatóság függetlenségét garantáló törvény elfogadására.
Ugyanebben a kormányhatározatban az is szerepel, hogy a kormány kötelezettséget vállal egy új korrupcióellenes munkacsoport december 1-jéig történő létrehozására. Ebben kormányzati és nem kormányzati szereplők létszám és szavazati jog tekintetében paritásos alapon vesznek részt, a működéshez pedig az uniós forrásokat vizsgáló hatóság nyújt adminisztratív támogatást.
A kormány az igazságügyi minisztert, Varga Juditot bízta meg, hogy a belügyminiszter, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, a pénzügyminiszter és a területfejlesztési miniszter bevonásával készítse elő a fenti célkitűzésekkel összefüggő jogszabályok tervezeteit. Ennek során fel kell használni a nemzetközi jó gyakorlatokat, illetve alkalmazni kell a nemzetközi standardokat.
Erről konzultálnak az Európai Bizottsággal, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) és más hazai és nemzetközi szervezetekkel.
Az igazságügyi miniszter dolga, hogy javaslatot tegyen az új hatóság, valamint a korrupcióellenes munkacsoport működését megfelelően biztosító költségvetésre és infrastruktúrára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.