„Voltak nehéz és válságos időszakok az elmúlt 12 évben, ezalatt azt a tapasztalatot gyűjtöttem össze, hogy a legjobb, ha az embereket bevonjuk bizonyos döntésekbe” – közölte Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában, miután a héten a kormány bejelentette, hogy nemzeti konzultációt indít a szankciókról.
Szükség van nemzeti konzultációra
– szögezte le a miniszterelnök. Hangsúlyozta, hogy az energia ára nem gazdasági összefüggések miatt ment fel, ugyanis politikai döntések eredményezték. Szerinte ha nem lenne szankció, akkor valahol száz dollár körül lenne ma a gáz ára. „Mi is ezzel számoltunk tavasszal, erről meg is állapodtunk az unióban” – emlékeztetett a kormányfő a versailles-i csúcsra, ahol az uniós kormányfők megegyeztek arról, hogy az energetika területére nem vetik ki a szankciókat. Később ezt a szabályt rúgták fel. Most meg mindenki oszt, szoroz, számol a növekvő energiaárak miatt – mutatott rá
Brüsszelben hazudtak az európai embereknek
– mondta a miniszterelnök. Hozzátette, ha elkezdik lebegtetni a szankciókat, például a gázra, akkor egyből mennek fel az árak, ilyenkor „mindenki megmozdul”, önmagában ez viszi fel az árat. Példaként említette Soros Györgyöt, aki extra milliárdokra tesz szert az energetikai cégeiben. A miniszterelnök nem látta szükségét a hatástanulmányoknak, ehelyett Magyarország kiharcolta a mentességet az olajembargó alól. Ha nem így lenne, akkor sokkal rosszabb helyzet lenne, mert akkor nem lenne energia.
Nem tudunk külön magyar árat kitalálni, amikor az energia ára mindenhol egységes
– mondta a kormányfő, aki szerint ez az oka az élelmiszer-inflációnak is. Jelezte, ő rögtön látta, hogy szükség lesz például az élelmiszerárstop bevezetésére.
Van olyan, hogy hibáznak a döntéshozók a miniszterelnök szerint – ilyenek a szankciók –, de ezt ki lehet javítani. Szerinte ezért is kell hangot adni a véleményünknek, mert ez be fog épülni a gazdaságba. „Ha nem tiltakozunk, hogy a szankciós politikán változtassanak, akkor ez a szankciós felár beépül a gazdaságba, és a következő öt-tíz évben az életünk része lesz”– figyelmeztetett, hozzátéve most Prágában lesz egy csúcs, ahol felülvizsgálhatják a döntéseket, mivel hat hónap után újra szavazni kell róluk.
A kormánynak két dolga van, az első, hogy Magyarországon legyen energia, ezért harcolták ki az olajembargóval kapcsolatos mentességet. Magyarország szerinte képes arra, hogy ha gázból egy csepp sem jönne, a magyar gazdaság akkor is képes lenne négy-öt hónapig úgy működni, mint most, mert betároltak. A második lépés, hogy védjék a családokat és a vállalkozásokat.
A rezsivédelemről elmondta, hogy egy család átlagosan 181 ezer forintot kap havonta a rezsicsökkentett ár formájában. Ha a kormány nem ezt a politikát alkalmazná, ennyivel kellene többet fizetniük a családoknak. Szerinte ezzel messze a legnagyvonalúbb a magyar kormány Európában. Ezt a rendszert elbírja a költségvetés, úgy látja a kormányfő, hogy ez tartható a jövőben is. Emellett indítottak tűzifa- és barnaszénprogramot is. Továbbá a vállalatokat is támogatják, a kkv-kat 210 milliárd forinttal, és lesz gyármentő program is a nagyobb cégeknek. Ha nő a munkanélküliség, akkor azonnal munkahelyvédelmi akciótervet indít a kormány – jelezte.
Próbálnak úgy megállapodni a szállítókkal, mint az MVM, hogy rugalmas fizetési módszereket találjanak. A költségvetés szintjén lehetetlen lesz szerinte tervezni, ezért rendelték el a kifizetési stopot a minisztériumokban, és egyelőre csak a béreket fizetik ki. Ugyanakkor szerinte belül maradnak a vállalt hiány értékén, a nehezebb időszak a jövő évi lesz. Abban maradtak, hogy a költségvetési törvényt úgy hagyják, ahogy van, majd decemberben ülnek le, és áttekintik, hogy hol kell módosítani.
Ebben a bizonytalan időszakban van néhány fix pont, ez a nyugdíjasok helyzete
– mondta a kormányfő, aki emlékeztetett, hogy 2010-ben vállalták: a kormány garantálja a nyugdíjak értékének védelmét. A 13. havi nyugdíjat továbbra is folyósítják, ahogy az inflációkövető emelést is tartják. Jelezte, hogy nemcsak a nyugdíjasok, hanem a nyugdíjszerű ellátásban részesülő 400 ezer ember is megkapja ezeket a juttatásokat. Szerinte ebben az évben is meglesz a várt növekedés, ezért a nyugdíjasok idén is megkapják a nyugdíjprémiumot.
Nincs tökéletes abortuszszabály, de a mostani változtatás olyan, amivel a magyar társadalom együtt tud élni – mondta a kormányfő az abortuszszabályok módosításáról, azonban ezt nem tartja lényeges kérdésnek. Alapvetően azzal sem ért egyet, hogy hozzányúljanak ezekhez a szabályokhoz, főleg a mostani helyzetben – zárta az interjút Orbán Viktor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.