Nagy kérdőjelek vannak a rendezvényszervezők fejében, mert senki sem tudja, hogyan gyűrűznek be a kiállításiparba az új energiaárak
– összegezte a pillanatnyi piaci hangulatot a VG-nek Ganczer Gábor, a Magyarországi Rendezvényszervezők és -szolgáltatók Szövetségének (MaReSz) elnöke, a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója.
A Covidot éles váltásban követő orosz–ukrán háború miatt már a tavasszal csak óvatos prognózisok körvonalazódtak a szektorban, ám az első fél év és a nyár forgalmával nem lehetnek elégedetlenek az érintettek.
A húzóerőt továbbra is a belföldi megrendelések jelentették, de a fesztiválszezon is jól sikerült, mindez jó alap lehetett volna a visszarendeződéshez.
A Magyarországon tavasszal meghirdetett háborús vészhelyzet továbbra is sokat ront a nemzetközi rendezvények szervezéséért ringbe szálló hazai cégek esélyein, éppen ezért duplán fontos minden olyan esemény, amelyet mégis idehoznak, és a résztvevők elégedetten távoznak.
Épp ma kezdődött egy háromnapos nemzetközi fogászkonferencia a Hungexpo kongresszusi központjában, ahol 1500, zömében külföldi vendég vesz részt
– mondta Ganczer Gábor.
A MaReSz elnöke szerint az őszi és a téli időszakra különböző víziókkal és forgatókönyvekkel készül mindenki. Általánosan jellemző a kivárás és az óvatos tervezés, a megrendelések is egyre takarékosabb költségvetéssel készülnek, a szervezők kisebb területeket, kevesebb technikát, kisebb LED-falat bérelnek ki, és egyre több részletet csupaszítanak le, illetve olcsóbb elemekkel pótolják, amit lehet.
Nehéz árazni, hiszen nem tudni, hogy például a Hungexpo tavalyi 350 millió forintos gázszámlája idén mennyivel lesz több, mint a már biztosan tervezhető 1,2 milliárd forint, ami még a nagy átlag alatti mértékű növekedés, de már ennyi is kitermelhetetlennek tűnik
– mondta a társaság vezére, aki különböző szcenáriókat készíttet, hogy kiderüljön, mikor mennyibe kerülhet egy-egy rendezvény fűtése. Például mennyi lesz a számla, ha kint mínusz 5 Celsius-fok van, és a csarnokokat 18 fokra fűtik fel, és mennyi, ha kint mínusz 10 fok, bent pedig plusz 20.
A nem saját rendezvényekre mostantól külön számlázzák az áram- és a gázfogyasztást, a saját rendezvényekre pedig igyekeznek olyan árakat kiszámolni, amely nem rettenti el a kiállítókat – ám a rendezvényhelyszín sem ingyen dolgozik. Az eddig érvényesített áremelés 20 százalék volt, miközben rezsire és munkabérre ennél jóval többel megemelt összegeket kell kifizetni.
„Nagyon nehezen jön ki a matek, és rendkívül nehéz, bizonytalan időszak előtt állunk”
– szögezte le a szakszövetség elnöke, de mindenki azon igyekszik, hogy a rendezvénypiac mozgásban maradjon. A nyári lendület még viszi a piaci szereplőket.
Az már látszik, hogy idén nem lesz tervszinten a Hungexpo sem, a tavalyi három nagy állami rendezvény – az eucharisztikus világkongresszus, majd a vadászati és a fenntarthatósági expó – után most nincsenek ilyen nagy rendezvények. Ahogy eddig is, a cég a piaci megrendelésekre támaszkodik, és pozitív fejleménynek tartja, hogy megnövekedett az érdeklődés a filmgyártók részéről. Ez a szektor valamennyire ellensúlyozza az elmaradó rendezvényeket.
A szomszédban zajló háború miatt a várakozásokon aluli a nemzetközi érdeklődés az új, világszinten is kiemelkedő technikával felszerelt, kétezer fős kőbányai nagy kongresszusi központ iránt. A naptári napokra vetített kihasználtság 30-40 százalékos, azaz ennyi napon vannak zömében kis rendezvények a házban – közölte a vezérigazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.