Az Országgyűlés az idén egyszer – júliusban – már szavazott a vagyonnyilatkozati rendszer átalakításáról: akkor úgy döntött a Ház, hogy a jövőben a parlamenti képviselőknek az Európai Parlament tagjaira érvényes szabályok szerint kell bevallaniuk vagyoni helyzetüket. Az új előírásoknak megfelelő nyilatkozatokat még augusztusban be kellett nyújtaniuk a honatyáknak és a honanyáknak.
Azonban a kormány és az Európai Bizottság között – a jogállamiságról és ezen keresztül az uniós pénzek folyósításáról – zajló tárgyalásokon Brüsszel kérte a vagyonnyilatkozati szisztéma újbóli módosítását. Ennek eredményeként a kabinet egy olyan javaslatot terjesztett a parlament, amely – a kormányzati interpretáció szerint –
egyes pontokon vegyíti a korábbi magyar és az európai rendszer elemeit.
Persze volt olyan kormánypárti politikus, aki ennél erőteljesebben fogalmazott, Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő például úgy értékelte a történteket a Facebook-oldalán, hogy
Brüsszel szerint a korábbi magyar vagyonnyilatkozati rendszer a jobb, és az európai szabályok rosszak.
Bárhogy is, a most 139 igen szavazattal, 22 nem ellenében, 16 tartózkodás mellett elfogadott törvénymódosítás után a képviselőknek és családtagjaiknak a következő információkat kell évente közreadniuk:
A nyilatkozatot adónak arról is számot kell adnia, hogy bármely gazdasági társaságban van-e olyan érdekeltsége, amely befolyást gyakorolhat a közpolitikával kapcsolatos kérdésekre, illetve olyan tulajdoni érdekeltsége, amely meghatározó befolyást biztosít számára a gazdasági társaság ügyeiben.
A családtagok vagyonbevallása nem nyilvános. Utóbbi dokumentumokba csak a mentelmi bizottság tagjai tekinthetnek be a képviselő vagyonnyilatkozatával kapcsolatos eljárás során.
A képviselőkével azonos nyilatkozatot kell tennie mások mellett a köztársasági elnöknek, a politikai felső vezetőknek, az ombudsmannak és helyetteseinek, az alkotmánybíráknak, a legfőbb ügyésznek, továbbá a Gazdasági Versenyhivatal, az Állami Számvevőszék, a Nemzeti Választási Iroda, a jegybank és az adatvédelmi hatóság vezetőinek, a Költségvetési Tanács elnökének, valamint a Médiatanács tagjainak.
A képviselők változtattak a veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló – kétharmados támogatást igénylő – törvényi szabályozáson is. Az új alkotmányos szabályok szerint a kabinet a következő esetekben hirdethet ki veszélyhelyzetet harminc napra:
Bár az eddigi szabályozás is rögzítette, hogy a kormány e jogkörét kizárólag a veszélyhelyzet hatásainak megelőzése, elhárítása céljából gyakorolhatja, e különleges jogrendi forma meghosszabbítására eddig időbeni megkötés nélkül, korlátlan lehetősége volt az Országgyűlésnek. A november 1-jétől hatályos – kormánypárti képviselők által kezdeményezett – törvénymódosítás alapján az említett
harminc napon túl alkalmanként legfeljebb 180 napra hosszabbíthatja meg az Országgyűlés a kabinet által kihirdetett veszélyhelyzetet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.