Feszes tempóban zajlik az agrártámogatási rendszer végrehajtásának előkészülete, a cél, hogy jövő tavasszal zökkenőmentesen adhassák be az egységes kérelmeket a gazdálkodók – mondta Nagy István a Magyar Nemzetnek adott interjúban. Az agrárminiszter kiemelte: bár a hazai stratégiai tervet november 7-én fogadta el a bizottság, a terv végrehajtásának előkészületei már jóval a hivatalos elfogadás előtt megkezdődtek. Az intézményrendszer felkészülése, az informatikai fejlesztések tervezése, valamint a nemzeti végrehajtási jogszabályok előkészítése hónapok óta folyamatban van.
„Közös célunk, hogy 2023 tavaszán az új rendszerre történő átállást követő első kérelembeadási időszak a körülményekhez képest zökkenőmentes lehessen a gazdálkodók számára, hiszen végső soron az egész rendszer az ő mindennapi munkájukat hivatott támogatni. Ne feledjük, összesen 14,7 milliárd euró (5365 milliárd forint) a KAP stratégiai terv ötéves költségvetése. Ennek csaknem felét a magyar kormány biztosítja, Brüsszelből pedig 8,4 milliárd euró forrás érkezik”
– hívta fel a figyelmet Nagy István.
A miniszter szerint az új támogatási rendszer végrehajtásához szükséges intézményi, végrehajtási, informatikai felkészülés is elkezdődött, és jelenleg is folyamatban van. A tárcavezető jelezte: a legnagyobb feladatot most a jövő évi egységes kérelmekkel kapcsolatos felkészülés jelenti.
„A termelők a megszokott módon jövő tavasszal nyújthatják be az egységes támogatási kérelmeiket, amelynek segítségével a legtöbb terület- és állatalapú támogatási jogcím elérhetővé válik számukra. Ez tucatnyi támogatási formát érint, éves szinten több száz milliárd forint értékben
– mutatott rá Nagy István, majd hozzátette: a következő hetekben, hónapokban országszerte különböző fórumokon ismerkedhetnek meg az érintettek az új agrártámogatási rendszerrel kapcsolatos tudnivalókkal, képzést kapnak a falugazdászok, és közérthető kiadványok magyarázzák el a termelőknek a támogatási rendszer változásait.
A miniszter a drasztikusnak mondható élelmiszerár-emelkedésről is szót ejtett. Véleménye szerint az inflációt a háborús szankciók feloldása fékezheti meg, az energiaválság miatt elszabadult árak ugyanis az élelmiszer-termelés minden szegmensére súlyos terhet rónak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.