Akkor beszélhetünk stagflációról, ha hosszabb időn keresztül stagnál a gazdaság teljesítménye, miközben egy tartósan magas inflációs környezet alakul ki. Mivel jelenleg úgy néz ki, hogy Magyarországon ez csak 2023-ra lesz jellemző, ezért nincs szó klasszikus stagflációról – mondta a VG-nek Virovácz Péter az ING Bank vezető elemzője. Bár még rengeteg a kérdőjel a jövő évi kilátásokkal kapcsolatban, egyre több elemző veszi biztosra , hogy a gazdaság kibocsátása az idei 5 százalékos GDP-bővülés után satuféket nyomva stagnálásba kapcsol, az infláció pedig továbbra is nagyon magasan marad, ami az álmos könyvek szerint a jövőre nézve sem túl jó előjel.
Gazdaságtörténeti példák sokasága mutatja, hogy az árnyomás leküzdése súlyos növekedési áldozattal és megugró munkanélküliséggel szokott járni, elég csak az 1970-es évek hosszú vajúdását megnézni: 1973-as olajválság okozta árrobbanás után az Amerikai Egyesült Államok és Nagy-Britannia is két évre recesszióba csúszott, ami aztán 1980-ban és 1982-ben megismétlődött, tehát a két angolszász ország 10 év alatt négy évet is recesszióban töltött.
Ugyanakkor az elemző hasonlóra nem számít Magyarország esetében, szerinte alapvetően átmeneti sokkok érték a gazdaságot, ráadásul nem csak Magyarország szenved a kínálati problémáktól, illetve az energiaválságtól.
Ezek összességében inkább sokk jellegűek, mintsem strukturális, egyedi, vagy országspecifikus lenne
– emelte ki a szakember. Bár a közgazdászok között is vita van róla, hogy mekkora a potenciális növekedés,
Virovácz Péter szerint valahol 3–3,5 százalék között lehet, tehát 2024-re erre a pályára térhet vissza a gazdasági növekedés, miközben az előrejelzések szerint az infláció 5-6 százalékra mérséklődhet.
Ugyanakkor megjegyezte, hogy azon van még mit javítani, hogyan legyen a magyar gazdaság válságállóbb, például a munkatermelékenységet emelte ki, ahol komoly versenyhátrányunk van, szerinte részben is ez okozza a magas élelmiszer-inflációt.
Nincs stagflációs veszély
– erősítette meg Török Zoltán a Raiffeisen Bank vezető elemzője is lapunknak. A szakember szerint kétségtelenül nagyon magas az infláció, de előreláthatólag mérséklődni fog, ami jövő év végére már ismét 10 százalék alá süllyedhet. A növekedésről azt mondta, hogy alapvetően a tükörképét várja az idei évnek, míg 2023 elején egy lassulásra, az év második felétől már egy gyorsabb ütemű növekedésre számít, amivel az egész éves teljesítmény is pluszban alakulhat, 2024-re pedig visszatérhet a 3 és 4 százalék közötti tartományba.
Török Zoltán rámutatott arra, hogy a magas inflációnak vannak strukturális okai, mint a forintárfolyam, vagy, hogy a gazdaságpolitika a fordulatot kissé késve hajtotta végre. „Ahhoz, hogy sikeres legyen az infláció elleni küzdelem, egy nagyon kitartó és elkötelezett gazdaságpolitikára van szükség, ami áldozatokkal jár” – fogalmazott a szakember.
A Raifeisen elemzője mindenesetre reálisnak tartja, hogy 2023 végén ismét egy számjegyű legyen a drágulás Magyarországon, miután a csökkenő importált infláció erősíteni fogja a dezinflációs hatásokat. Viszont abban lát kockázatokat, hogy a bérmegállapodások hogyan alakulnak, ami az inflációs várakozásokat is feljebb húzhatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.