Mivel Magyarország világszinten egy kicsi, de nagymértékben nyitott gazdaság, erősen kitett a különböző, napjainkban jelentkező válságoknak. Ahhoz, hogy jobban ellen tudjon állni, növelni kellene a gazdaság versenyképességét, ehhez pedig az kell, hogy a kivitelre szánt termékek, az exportcélú szolgáltatások esetében a mostaninál nagyobb legyen a hozzáadott érték aránya – hangzott el az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szerdai, Válságok hullámain című sajtórendezvényén.
Pásztor Szabolcs, a gazdaságkutató alapítvány vezető kutatója elmondta: míg a korábbi válságokat vagy keresleti, vagy kínálati sokkok idézték elő, addig a mostani krízisben ezek egyszerre jelentkeznek. Annak idején a Nemzetközi Valutaalap (IMF) gyógyírként a megszorító intézkedések bevezetését ajánlotta, amelyek nemhogy javították volna a helyzetet, hanem még inkább elmélyítették a válságot. Az elmúlt években a magyar gazdaságpolitika irányítói – Pásztor Szabolcs szerint nagyon helyesen – inkább a keresletösztönzésre, a vállalatok és a magánszemélyek számára adókönnyítések alkalmazására helyezték a hangsúlyt. Most az lenne a kívánatos cél, hogy a magyar gazdaság versenyképessége jelentősen javuljon a következő években.
A mostani időszak egyszerre hozott el számos válságot, amelyek nagyban megnehezítik az országok alkalmazkodását, a reagálást a krízisekre. Egyszerre támad az energiaválság, az élelmiszerválság, az üzleti bizalom csökkenése és a vágtató infláció.
Magyarország gazdasági nyitottságát a mostani helyzetben jól érzékelteti, hogy
vagyis külön a magyar kivitel és a magyar behozatal hányada a magyar bruttó hazai termékhez képest 80-80 százalékot ér el.
Az alapítvány kutatói arra is rávilágítottak, hogy az infláció világjelenség, egyáltalán nem hungarikum. Az is igaz, hogy a magyar infláció igen magas szinten áll. A KSH szerdán publikálta az októberi inflációs adatot: a szeptemberi 20,1 százalékról októberben 21,1 százalékra emelkedett a magyar inflációs ráta, emellett pedig az árstopok kiterjesztéséről is kormánydöntés született, ennek hatására gyengülni kezdett a forint.
Pásztor Szabolcs egy érdekes összefüggésre is rávilágított. A hazai közgazdászok, korábbi jegybanki vezetők egy része azért bírálja a Magyar Nemzeti Bank mostani vezetését, hogy – indoklásuk szerint – az alapkamat emelésén kívül nem lép más eszközzel az infláció ellen, a forint védelmében. Ezzel szemben a cseh kormány a cseh devizatartalék egy részét is a korona védelmére használja fel. Pásztor Szabolcs elmondta: a magyar devizatartalék mintegy 38 milliárd eurót ér el napjainkban, Csehország devizatartaléka hozzávetőleg 130-132 milliárd euróra rúg, ehhez képest
a cseh kormány mintegy 30 milliárd eurót fordított a cseh korona árfolyamának védelmére, stabilizálására.
Bendarzsevszkij Anton, az alapítvány szakmai igazgatója kérdésre elmondta: nem tudni ugyan, hogy az orosz–ukrán háború hogyan alakul a jövőben, ám átütő háborús cselekményekre, fejleményekre nem lehet számítani. Sőt, szerinte a jövő év második felében a háborúzó felek kifáradnak, és akár fegyverszünetre is hajlandók lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.