A Magyar Nemzeti Bank 18 százalékra emelte az irányadó rátának számító egynapos betéti tender kamatlábát, hogy ezzel visszafoghassa az inflációt és erősítse a forintot. A kereskedelmi bankok korlátlan mennyiségű pénzt tudnak lekötni az MNB-nél ebben az eszközben. A bankoknak ez a 18 százalékos kamat jó üzlet, ha valamivel ez alatt a szint alatt határozzák meg a saját kamatlábaikat.
Itt az első banki válasz a kamatplafonraEgy hitelintézet máris kamatcsökkentéssel reagált a hétfőn bejelentett betétikamat-plafonra. Azok a lakossági ügyfelek, akik lekötött betéttel szeretnének érdemi hozamot elérni – és nem tízmilliókat helyeznének el –, változatlanul igen szűk palettáról válogathatnak. |
Ahhoz, hogy a bankok képesek legyenek magukhoz csábítani az ügyfeleket, kénytelenek az egyéves diszkontkincstárjegy hozamánál magasabb megtérülést felajánlani. A diszkontkincstárjegy hozama 13 százalék körül mozog.
Ez azt jelenti, hogy 13 és 18 százalék közötti kamatlábakkal tudnak dolgozni a kereskedelmi bankok
Egy kormányrendelet értelmében a betéti kamatok az intézményi befektetők és a 20 millió forint fölötti lakossági megtakarítók esetében nem nőhetik túl az ÁKK aktuális átlaghozamát a három hónapos futamidejű diszkontkincstárjegyeknél. Ez jelenleg 13 százalék alatt van.
Ahogy arról írtunk, a bankok a nagyobb nyereség érdekében igyekeztek 13 és 18 százalék között tartani a betéti kamatlábakat, hogy a kamatkülönbözeten nyerészkedhessenek. A kormányrendelet ezt számolja fel.
A kormányrendelet magyarázata, hogy az MNB legutóbbi kamatemelése után
a nagyobb ügyfelek aránytalanul magas kamatokhoz juthattak.
Eközben a bankok valószínűleg a szélesebb kamatmarzs miatt extraprofitot érhettek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.