Többéves szokását megtartva a kormány idén is nyáron terjesztette az Országgyűlés elé a jövő évi költségvetési törvényjavaslatot, amelyet július közepén meg is szavaztak a képviselők. Az azóta lezajlott világgazdasági változások nyomán azonban a már elfogadott büdzsét – rendeleti úton – jelentősen át kell írnia a kormánynak az év még hátralévő napjaiban.
Az elhúzódó háború és a brüsszeli szankciós politika gyökeresen megváltoztatta a gazdasági folyamatokat. Ennek hatására újra kell tervezni a 2023-as év gazdasági és pénzügyi folyamatait – erősítette meg Varga Mihály pénzügyminiszter pénteken, jelezve, hogy ez a munka gőzerővel folyik. A VG múlt héten írta meg, hogy a költségvetés-módosítás nem a parlamentben, hanem kormányrendeleti formában várható, miután idén már nem ülésezik az Országgyűlés. Ezt a kabinet is megerősítette egy később megjelent rendeletében.
Ám miközben a hírek még a jövő évi büdzséről szólnak, a kormány már készül a 2024-es költségvetés benyújtására is. A jövő tavaszi ülésszakra szóló kormányzati törvényalkotási programból ugyanis kiderül: kitart a kabinet a már bevett rendszernek számító tavaszi benyújtás és nyári elfogadás mellett a büdzsé esetében. Az Országgyűlés honlapján közzétett program szerint
a 2024-es központi költségvetésről, valamint az annak megalapozásáról szóló előterjesztéseket májusban nyújtja be a Háznak a pénzügyminiszter, a zárószavazásokat pedig júniusra tervezik.
Az abban rögzítendő makrogazdasági pálya nyilván nagyban függ majd attól, milyen számokkal kalkulál a kabinet 2023-ra, ez pedig csak a következő napokban fog kiderülni a Magyar Közlönyből, bár Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter már megelőlegezte: a következő évi inflációt 15 százalék körülire, a GDP-növekedést pedig 1–1,5 százalék közé várják.
A költségvetésen és annak megalapozásán kívül tizenhét másik előterjesztés benyújtását tervezi a kormány a tavaszi ülésszakon. Ezek között
első helyen szerepel a helyreállítási terv forrásainak folyósítása érdekében az Európai Bizottság felé tett vállalások teljesítése,
mindjárt az ülésszak elején, február–márciusban. Ez az előterjesztés tartalmazza majd minden bizonnyal a Brüsszel által elvárt igazságszolgáltatási reformot.
Törvényjavaslat várható továbbá
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.