Magyarország 2030-ra az Európai Unió öt legélhetőbb állama közé kerülhet – mondta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács ülésén, az Országházban pénteken. A Miniszterelnökség területfejlesztésért felelős parlamenti államtitkára, Latorcai Csaba még december elsején, a Polgári Vállalkozók Egyesülete a Dunakanyarért rendezvényén beszélt arról, hogy Magyarország elfogadott helyreállítási tervével a kormány kiemelt célja, hogy 2030-ra az Európai Unió öt legélhetőbb tagországa közé kerüljön hazánk. Navracsics Tibor ezt a célkitűzést erősítette meg.
A tárcavezető kiemelte:
Magyarországnak jó esélye van arra, hogy még decemberben megkösse a kohéziós és a helyreállítási alap forrásainak folyósításához szükséges megállapodásokat.
Jöhet az Európai Bizottság kedvezőbb javaslata az uniós források kifizetésére, máris erősödik a forintAz EU-tagok többségének nyomására kedden várhatóan módosít korábbi javaslatán az Európai Bizottság a Magyarországnak járó uniós pénzek visszatartásáról. |
Kifejtette, hogy az uniós pénzeknek két része van, az egyik a „hagyományos” kohéziós pénzek, és a tárgyalások jelenlegi állása azt mutatja, hogy az összes operatív program le van zárva, már csak a politikai jóváhagyás kell. Remélhetőleg még decemberben lesz megállapodás az Európai Bizottsággal erről – tette hozzá.
Közölte: a források másik része az EU helyreállítási alapjához kötődik, ennek célja, hogy a koronavírus-járvány okozta gazdasági válságból való kilábalást ösztönözze.
Ebben van nem visszatérítendő támogatás és kedvező kamatozású hitel, az utóbbi esetleges felvételéről a kormány később dönt
– fejtette ki.
Navracsics Tibor kitért arra, hogy a kohéziós pénzek felhasználásáról a tagállamok saját prioritásaik szerint dönthetnek, és a magyar kormány szinte teljes egészében megtartotta a korábbi operatív programstruktúrát.
Elmondta:
a nemzeti helyreállítási terv kötöttebb, az innen rendelkezésre álló források csaknem felét a zöldátmenetre kell költeni, azaz olyan projektekre, amelyek az energiaellátás diverzifikációját, az infrastruktúra korszerűsítését, valamint a megújuló energia felhasználásának elterjedését teszik lehetővé.
Emellett a digitális átmenetet segítő projektekre kell nagyobb összeget fordítani – mutatott rá a területfejlesztési miniszter.
Hangsúlyozta: az az alapvető fejlesztéspolitikai cél, hogy az uniós források felhasználása révén Magyarország 2030-ra az EU öt legélhetőbb tagállama közé tartozzon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.