BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Benyújtották a 2023-as költségvetést: a Rezsivédelmi Alap összegét a négyszeresére emelték

A Pénzügyminisztérium közölte, hogy az Országgyűlés elé került a rezsivédelmi költségvetés. A közlemény szerint a költségvetés reagál az ukrán háborúra és az energiaválságre. A PM kiemelte, hogy a legfontosabb feladatnak a családok védelmét tekinti a kormány.

A veszélyhelyzetre való tekintettel a kormány – a Költségvetési Tanács jóváhagyását követően – kormányrendelettel módosította a 2023-as költségvetést, szem előtt tartva az Országgyűlés által már elfogadott irányvonalakat. A testület egyetértő véleményének birtokában a kormány benyújtotta az Országgyűlésnek a 2023-as költségvetést módosító törvényjavaslatot – jelentette be a Pénzügyminisztérium. 

Fotó:  Kallus György / Világgazdaság

A tárca szerint a 2023-as költségvetés a rezsivédelem költségvetése: a kormány jelentősen emelte a Rezsivédelmi Alap forrásait annak érdekében, hogy 

megvédje a magyar családokat és vállalkozásokat az elszálló energiaáraktól és fenntartsa a rezsicsökkentést minden magyar család számára az átlagfogyasztás erejéig.

 

Az Alap összege így közel négyszeresére, a tervezett 670 milliárd forintról 2610 milliárd forintra emelkedik. 

A költségvetés a 15 százalékos nyugdíjemelés fedezetét is biztosítja, amely a tizenharmadik havi nyugdíjra is vonatkozik. A kormány megőrizte a költségvetés megemelt forrásait az oktatásban és az egészségügyben is, mindkét ágazatban béremelésekkel számolnak. A családtámogatásokra fordítandó emelt források megmaradnak, valamint a családtámogatások köre is bővül. A 30 éves koruk előtt gyermeket vállaló édesanyák mentesülnek a személyi jövedelemadó fizetése alól az átlagbér szintjéig. A kormány kiemelt célja a teljes foglalkoztatás fenntartása, a 2010 óta létrejött több mint 1 millió új munkahely megvédése. A munkahelyvédelmi programokat ezért 2023-ban is folytatják, a munkát terhelő adókat pedig alacsonyan tartják. 

Varga: sokat spórolt a gázon a magyar állam

Eredményesnek minősítette az energiatakarékos működést Facebook-oldalán Varga Mihály pénzügyminiszter, miután a tavalyi év utolsó négy hónapjában az állami hivatalok 60 százalékkal kevesebb földgázt használtak, mint egy évvel korábban.

A kedvezőtlen világgazdasági környezet miatt a kormány a központi tartalékot is megemelte: 

ennek összege a tervezett 170 milliárd forintról 255 milliárd forintra nő. 

Az intézkedések ellenére is jelentősen csökken a hiány mértéke 2022-höz képest: a különleges gázkészletvásárlás nélkül számított 4,9-ről a GDP 3,9 százalékára. Fontos változás a rendeletben kihirdetett módosításhoz képest, hogy a benyújtott törvényjavaslatban még nagyobb arányú államadósság-csökkentéssel számolnak, a GDP-arányos államadósságot pedig 73,5-ről 69,7 százalékra javítanák az év végére. A kormány arra számít, hogy 

a magyar gazdaság az év egészében elkerülheti a recessziót, éves szinten 1,5 százalékkal erősödhet, 

továbbá az is cél, hogy az infláció mértékét az év végére egy számjegyűre szorítsák.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.