Új csúcsra, 12 238 milliárd forint fölé emelkedett a nem pénzügyi vállalatok hiteleinek állománya november végére – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A céges hitelportfólió emellett igen gyors ütemben, több mint egyötödével bővült egy év alatt.
A portfóliók lejárat szerinti megoszlását vizsgálva viszont eltérő dinamikát mutatott a novemberig számolt egy évben a piac.
A folyószámlahitelek mennyisége az átlagnál jóval gyorsabb ütemben, 26,9 százalékkal gyarapodott a novemberig tartó tizenkét hónapban,
meghaladva az 1710 milliárd forintot. Az egyéb, éven belüli lejáratú kölcsönök állománya pedig a másfélszeresére ugrott, így kevéssel maradt el az 1200 milliárdos határtól. A hosszú lejáratoknál viszont már jóval szerényebb bővülést mutatott ki az állományban az MNB: a legfeljebb ötéves lejáratú hiteleknél 19,8 százalékkal, 3200 milliárd forint közelébe nőtt az állomány, miközben az öt éven túli lejáratúak mennyisége 14,4 százalékkal, 636,8 milliárdra emelkedett.
Figyelemre méltó, hogy az emelkedő kamatkörnyezetben a vállalatok ismét egyre nagyobb arányban választják a devizahiteleket: ezek állománya éves összevetésben
31,9 százalékkal ugrott feljebb, megközelítve a 4950 milliárd forintot.
Ezzel az idegen fizetőeszközben nyilvántartott céges hitelek aránya ismét stabilan 40 százalék feletti a teljes portfólión belül, miközben egy évvel korábban még éppen 37 százalék alatt járt a részesedésük.
A hosszú lejáratú hiteleknél tapasztalható, az átlagnál visszafogottabb bővülés nyomán az arányok is eltolódtak kissé a vállalati hitelportfólióban. Az öt éven túli lejáratú hitelek részesedése egy év alatt 52,8-ről 50,2 százalékra olvadt, az 1–5 éves lejáratúaké pedig minimális mértékben ugyan, de szintén csökkent, és 26,1 százalékot ért el novemberben.
A folyószámlahiteleknél egyetlen év alatt 13,2-ről 14 százalékra ugrott a teljes portfólióban képviselt arány,
és az egyéb, rövid lejáratú hitelek részesedése is csaknem 2 százalékponttal, 9,7 százalékra emelkedett. Ezzel együtt a hosszú lejáratú hitelek még mindig a bő háromnegyedét adják a vállalati hitelportfóliónak.
A tranzakciók alakulását vizsgálva az is látszik, hogy a november már nem alakult túlságosan fényesen a megelőző hónaphoz viszonyítva: a szezonálisan igazított adatok szerint októberben még 215,7 milliárd forinttal több hitelt vettek fel a cégek, mint amennyit törlesztettek, ám tavaly novemberben már csak bő százmilliárdos pluszt mutatott az egyenleg.
Az egy évre visszatekintő adatok ezzel együtt még egyáltalán nem rosszak:
miközben 2021 első tizenegy hónapjában még összességében 734,9 milliárd forintos pluszt mutatott a tranzakciós egyenleg, a múlt év hasonló időszakában csaknem 1600 milliárdosat.
A további kilátások azonban több szempontból sem biztatók: az emelkedő kamatok és a gazdasági környezet bizonytalansága miatt sok cég dönthet a beruházásai elhalasztása, a kivárás mellett, miközben a meglévő kötelezettségek menedzselése is nagyobb kihívás lehet a vállalatoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.