A Profession.hu közleményében azt írja, hogy a honlapján 13 százalékkal nőtt az álláskeresők száma 2022 végére az egy évvel korábbihoz képest. Az egy álláshirdetésre leadott jelentkezések aránya 34 százalékkal nőtt, miközben 17 százalékkal kevesebb hirdetést adtak fel a munkáltatók.
A tavalyi év első felében jelentős munkaerőhiány és intenzív toborzás jellemezte a magyar munkaerőpiacot, majd a második fél évre ez a helyzet enyhült. Ősszel mérséklődött a betöltésre váró pozíciók száma, miközben megélénkült a munkavállalók álláskeresési üteme
– mondta a Profession marketingigazgatója. Varga Balázs hozzátette, vannak még szektorok, ahol munkaerőhiány tapasztalható, de összességében a munkakeresők közötti verseny válik egyre jellemzőbbé.
Itt az újabb megoldás a munkaerőhiány enyhítéséreMiközben a munkát elvégzőket jutalmazzák, kizáráshoz vezethet, ha valaki nem jelenik meg az adott helyen a megbeszélt időpontban. |
Heves, Fejér, Komárom-Esztergom és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében több állást hirdettek meg, mint 2021 utolsó negyedévében, az ország többi területén azonban csökkent a toborzás volumene. A leginkább Zala és Nógrád vármegyében szűkültek a lehetőségek. Előbbinél 39, utóbbinál 34 százalékkal kevesebb állást hirdettek meg. Budapesten ez az arány 22 százalék.
A Profession számai szerint a cégek cégvezetői és menedzseri pozíciókra kerestek több embert, illetve mérnökből kellene több a vállalkozásoknál. Minden más területre kevesebb a hirdetés, különösen az IT-programozás (39 százalék) és a vendéglátás (34) ágazatban keresnek kevesebb alkalmazottat.
Az előző év azonos időszakához képest Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében 2022 utolsó három hónapjában a mérnöko, az IT-programozás, -fejlesztés és a marketing-, média-, PR-területen meghirdetett állások száma nőtt a legjobban, míg a bank, fizikai munka és a vendéglátás csökkent. Komárom-Esztergomban az IT-szakemberek toborzása emelkedett a leglátványosabban (133 százalék), a vendéglátósoké pedig több mint a felére esett. Győr-Moson-Sopron területén 60 százalékkal több embert keresnek ügyfélszolgálatra, mint 2021-ben év végén és 30 százalékkal több a mérnököknek szóló álláshirdetés. A vendéglátósok mellett a HR-esek keresése jelentősen lassult e térségben.
Fejér vármegyében látványos az IT-szakemberek iránti kereslet csökkenése, pedig nyár végén és ősz elején ez a szakma volt a leginkább növekvő. Emellett a vendéglátás és az építőipar kategóriában tapasztalható nagyobb mértékű csökkenés. A szakmunka, a fizikai, a segéd és betanított munka, valamint az ügyfélszolgálat álláshirdetési számai emelkedtek, a többi területen elmaradt a toborzás intenzitása az előző év azonos időszakához késpest. Veszprém vármegyében az egészségügyi, banki és pénzügyi területeken emelkedett elsődlegesen a munkaerő-keresés volumene, a marketingé, az oktatásé, a vendéglátásé és az értékesítésé pedig alábbhagyott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.