BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre többen dolgoznak Magyarországon a KSH adatai szerint

A foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 699 ezer fő volt januárban, miközben 3,9 százalék volt a munkanélküliségi ráta.

Negyvenhatezerrel többen dolgoztak 2023 januárjában, mint egy évvel korábban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. Ez azt jelenti, hogy a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 699 ezer fő volt. A 15–64 évesek közül 4 millió 592 ezren minősültek foglalkoztatottnak, a korcsoportra jellemző foglalkoztatási ráta 74,6 százalék volt. A munkanélküliségi ráta 3,9 százalékos volt az idei első hónapban.

Szakoly, 2013. március 8.A mezőgazdasági földutak karbantartására felvett közmunkások dolgoznak Szakoly határában 2013. március 7-én. A háromezer lakosú nyírségi település különböző pályázatokon 300 millió forintot nyert közmunkaprogramra, amelyből 8-12 hónapig tudnak foglalkoztatni háromszázhuszonöt embert az ötszáz foglalkoztatást helyettesítő támogatásra jogosult munkanélküli közül.
Fotó: Balázs Attila / MTI

A férfiaknál a foglalkoztatottak létszáma lényegében nem változott, 2 millió 426 ezer főt tett ki, foglalkoztatási rátájuk 0,4 százalékponttal, 78,8 százalékra nőtt. A nők esetében a foglalkoztatottak létszáma 18 ezerrel, 2 millió 166 ezer főre, a foglalkoztatási ráta 0,9 százalékponttal, 70,4 százalékra emelkedett.

Tavaly november és idén január között a 15–74 éves munkanélküliek száma 13 ezer fővel, 196 ezer főre, míg a munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal, 4 százalékra nőtt. 

A férfiak körében a munkanélküliek száma 105 ezer fő volt, munkanélküliségi rátájuk 0,4 százalékponttal, 4,1 százalékra emelkedett. A nőknél a munkanélküliek száma 91 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 3,9 százalék volt.

A 15–24 éves munkanélküliek száma 35 ezer fő, munkanélküliségi rátájuk 11,6 százalék volt. Az összes munkanélküli 17,9 százaléka ebből a korcsoportból került ki. A 25–54 éves korosztály 3,6 százalékos munkanélküliségi rátája 0,3 százalékponttal, míg az 55–74 éveseké 0,2 százalékponttal, 3,1 százalékra emelkedett.

A munkakeresők átlagosan 9,1 hónapig kerestek állást, 

a munkanélküliek 31,3 százaléka legalább egy éve nem talált munkát.

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium az adatok kapcsán azt közölte, hogy a hazai foglalkoztatottsági ráta továbbra is az uniós átlag fölött van, miközben a munkanélküliségi ráta a hatodik legkedvezőbb az unióban. Az adatok rámutatnak, hogy a kormány intézkedései továbbra is meg tudták védeni a teljes foglalkoztatottságot és a családokat, hatásos ellenszerei a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetnek.

Ahhoz, hogy a foglalkoztatottság és munkanélküliség történelmileg is kedvező helyzete fennmaradjon, idén el kell kerülnünk a recessziót és év végére egy számjegyűre kell csökkentsük az inflációt. Ennek érdekében a kormány támogatja az energiaintenzív kkv-kat, kamatstopot vezetett be, olcsó hitelt biztosít a Széchenyi Kártya Programon és a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramon keresztül, valamint új tőkeprogram kialakításán dolgozik 

– olvasható a minisztérium közleményében.

A munkanélküliségi ráta alakulása összesen 2017-től
 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.