Nem alakult a legjobban a múlt év az önkéntes nyugdíjpénztárak szempontjából: a szektor által kezelt vagyon 1615,3 milliárd forintot ért el a múlt év végén, ami 6,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi 1728,8 milliárdtól – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A jegybank statisztikái szerint egyértelműen a tőkepiacok tavalyi mélyrepülése lehet felelős a kasszák vagyonának apadásáért: miközben ugyanis 2021-ben még 37,9 milliárd forint nyereséget realizáltak a befektetéseiken a piaci szereplők, a múlt évet már igen fájdalmas mértékű, 116,2 milliárdos mínusszal zárták. Szintén figyelemre méltó, hogy a tagdíjbevételnél is csak az egy évvel korábbi szint megismétlésére futotta 2022-ben, holott a megelőző évek rendre növekedést hoztak ezen a soron. Az MNB által közölt adatok szerint a taglétszám lassú, de szinte folyamatos csökkenése is folytatódott a hazai önkéntes nyugdíjpénztáraknál:
decemberben 1,092 millió tag szerepelt a szolgáltatók nyilvántartásaiban, 1,2 százalékkal – nagyjából 13 ezerrel – kevesebb, mint egy évvel korábban.
Az önkéntes nyugdíjpénztári portfólió összetétele viszont nem változott drasztikusan 2021 végéhez képest. Ami itt figyelemre méltó, hogy a bankszámlán és készpénzben tartott források aránya két százalékponttal, 4,2 százalékra csökkent tavaly. A jelentősebb eszközosztályok súlya viszont rendre minimálisan – 0,1–0,2 százalékponttal – csökkent 2021. végéhez képest: így a részvények 8,2, a magyar állampapírok 46,5, a befektetési jegyek pedig 30,7 százalékkal részesedtek a tortából.
A magánnyugdíjpénztáraknál hasonlóan alakult a helyzet: náluk a taglétszám újabb 1,7 százalékkal csökkent 2022-ben, így már mindössze 52,3 ezer körül jár. A szektor 20,9 milliárd forintot veszített a befektetésein 2022-ben, szemben az egy évvel korábbi nyolcmilliárdos nyereséggel. Utóbbi tükrében pedig érthető, hogy a kezelt vagyon is 9,3 százalékkal, 253,6 milliárd forintra olvadt tavaly.
Az egészség- és önsegélyező pénztáraknál viszont hozzávetőleg 13 ezerrel nőtt a tagok létszáma 2022-ben, és az év végére meghaladta az 1,068 milliót.
A szolgáltatási célú befizetések összege is dinamikusan – 23,3 százalékkal – emelkedett, elérve így a 71 milliárd forintot,
miközben a szolgáltatási célú kiadásoké 9,2 százalékkal, 65 milliárd forintra nőtt. Utóbbiaknál figyelemre méltó, hogy
a tb-n kívüli ellátásra (vagyis a magánorvosokra) fordított összeg tavaly közel a másfélszeresére, 22,5 milliárd forintra nőtt,
de bő negyedével emelkedett a gyógyászati segédeszközökre, és 16,3 százalékkal a gyógyszerekre költött pénz is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.