A kormány megtárgyalta kérdést, és a 2023-as évre 8 milliárd forint támogatást ad a MÁV-nak a májustól bevezetett vármegyebérlet miatt – erről az Építési és Közlekedési Minisztérium tájékoztatta a Világgazdaságot.
Mint ahogy arról lapunk tegnap beszámolt, Orbán Viktor a miniszterelnöki évértékelőjén jelentette be, hogy a kormány kedvezményes vármegyebérletet és országbérletet vezet be május 1-jétől. A rekordolcsó közösségi közlekedési lehetőség a buszos és a vasúti közlekedésben egyaránt igénybe vehető. A kedvezményes lehetőséget a MÁV-Start, a Volánbusz, a MÁV-HÉV és a GYSEV járatain lehet igénybe venni.
Az országbérlet ára havonta 18 900, a vármegyebérleté 9450 forint lesz.
A miniszterelnök ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy az intézkedés tetemes összeg megtakarítását teszi lehetővé azoknak, akik tömegközlekedéssel járnak dolgozni.
A MÁV-Volán csoport a kormányfő bejelentését követően közleményt adott ki a pontos tudnivalókról. Az állami tulajdonú társaság ebben jelezte, hogy május elsejétől a minden eddiginél kedvezőbb bérletrendszer használatával teljes vármegyét, sőt akár az egész országot is be lehet utazni. A cég rámutatott:
a lépéssel korszakalkotó változás állt be a közösségi közlekedésben.
Azt írták, hogy a magyar kormány, valamint az Építési és Közlekedési Minisztérium támogatásával és közreműködésével létrejövő új vármegye- és országbérlet-konstrukció révén az elmúlt három évtized legjelentősebb díjszabási fejlesztését hajtják végre a hazai helyközi közösségi szolgáltatók.
Szerintük ez a tarifaközösség felé vezető úton tett legjelentősebb lépésnek is nevezhető.
A kedvezményes bérletek várhatóan április utolsó hetétől egyes értékesítési csatornákon elővételben is megvásárolhatók lesznek. Természetesen a MÁV-applikációban is elérhetővé válnak, de a MÁV-Start pénztáraiban és automatáinál, a Volánbusz pénztárainál, a buszok fedélzetén, illetve GYSEV pénztárainál is megvásárolhatók majd. A MÁV értékelése szerint a 30 napos érvényességű vármegyebérlet a vidéki és a Pest vármegyei közösségi közlekedést hozza lendületbe. A teljes árú bérlet 9450 forintba kerül majd, olcsóbb lesz, mint a havi Budapest-bérlet, vagy mint 15 liter – átlagosan 250-300 kilométer megtételére elegendő – üzemanyag (február közepi áron számolva).
A tanulóbérlet 90 százalékos kedvezménnyel váltható, így 945 forintba, azaz nagyjából egy kétgombócos fagyi árába fog kerülni.
Akik utazásaik során rendszeresen átlépik a vármegyehatárt, két vármegyebérlet áráért az ország egész területére érvényes országbérletet vásárolhatnak. A szintén 30 napos teljes árú országbérletért 18 900 forintot kérnek, azaz 2500 forinttal olcsóbb lesz, mint a 30 kilométerre érvényes bérlet. A tanulók ezt a bérletfajtát választva is igénybe vehetik a 90 százalékos kedvezményt, tehát 1890 forintért – nagyjából egy vidéki mozi normál jegyének áráért – szinte bárhová eljuthatnak az országban kötött pályán vagy a Volánbusszal. A teljes árú bérlet árának 86 százalékát térítik meg a munkáltatók, így a vármegyebérlet esetében mintegy 1300, országbérlettel kicsivel több mint 2600 forint saját költségen tudnak utazni az utasok.
Ugyanakkor fontos tudni, hogy a vármegyebérlet és az országbérlet nem vehető igénybe
Azonban összességében a vármegyebérlet és az országbérlet országosan napi több tízezer buszon és kötött pályás járaton teszi lehetővé az utazást minden egyéb jegy vagy bérlet váltása nélkül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.