BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felélesztették az OTP Lakástakarékot, itt vannak az új konstrukciók

Merőben új konstrukciókkal lépett piacra a pénzügyi szolgáltató.

Prémium néven új termékcsaládot indított az OTP Lakástakarék, amellyel a teljes futamidőre akár 30 százalékos hozam is elérhető – derül ki a pénzügyi szolgáltató honlapján közzétett tájékoztatóból.

Crop,Close,Up,Of,Female,Tenant,Renter,Show,Praise,House
Fotó: Shutterstock

A szolgáltató honlapján elérhető információk szerint a Prémium termékcsaládnál négy- és nyolcéves futamidőre szerződhet az ügyfél, havonta legalább tízezer, legfeljebb 50 ezer forintos befizetés vállalásával. A négy éves megtakarítási idejű változatnál – lakáscélú felhasználás esetén – 10 százalék prémium érhető el a szerződés szerinti havi betét befizetésekre, a 96 hónapos (8 éves) megtakarítási idejű változatnál viszont az elérhető prémium mértéke már 30 százalék. Az ügyfelek a futamidő lejárta után limitált összegű, kedvezményes hitelt is igényelhetnek.

Az OTP Lakástakarék honlapján reprezentatív példákon keresztül is megismerhetik a konstrukciókat az ügyfelek. Ha például az ügyfél havi 50 ezer forintos megtakarítást tervez nyolc éves futamidőre, akkor az összes betét és betéti kamat egyenlege 4,82 millió forintot ér el 96 hónap alatt, amelyhez 1,44 milliós (30 százalékos) prémium adódik hozzá. Apró, de fontos kitétel, hogy a megtakarítóknak havi 150 forintos számlavezetési díjjal is számolniuk kell, tehát a havi befizetés ebben az esetben 50 150 forint. 

Mindezek alapján a 96 hónapos megtakarítási, és 2 hónapos kiutalási időszak után összesen 6,26 millió forintnyi megtakarításhoz juthat hozzá a lakástakarék ügyfele.

 Ehhez legfeljebb nagyjából 3,74 millió forintnyi lakáshitelt vehet fel, 53 510 forintos havi törlesztőrészlettel. A szerződéses összeg így ennél a változatnál 10 millió forint. Az ügyfeleknek a számlavezetési díjon felül a szerződéses összeg 1 százalékát kitevő számlanyitási díjjal is számolniuk kell, amely két részletben is befizethető.

Fontos azt is figyelembe venni, hogy az OTP Lakástakarék konstrukciója több szempontból rugalmasabb a korábban elérhető, állami támogatás mellett nyújtott termékhez képest. 

Így a szerződéskötésnél nincs szükség adóazonosító megadására, bármennyi szerződés köthető, kedvezményezett megjelölése nélkül is.

 A prémium, és a kedvezményes hitel eléréséhez tehát csak az a feltétel, hogy a futamidő végét követően lakáscélra fordítsák a rendelkezésre álló összeget, illetve az, hogy az ügyfél magyarországi lakóhellyel vagy magyar tartózkodási hellyel rendelkezzen.

Az OTP Lakástakarék lépése mindenképpen új lendületet adhat az állami támogatás 2018-as megszűnése óta igen visszafogottan muzsikáló lakás-takarékpénztári piacnak, ahol az utóbbi években már csak a Fundamenta-Lakáskassza volt az egyetlen aktívnak tekinthető, új konstrukciókat fejlesztő és értékesítő piaci szereplő. Magyarországon jelenleg három lakás-takarékpénztár működik, ám ebből kettőnek (az OTP Bank és az Erste Bank leányának) a tevékenysége az utóbbi időszakban gyakorlatilag csak a még élő szerződések gondozására korlátozódott.

A Magyar Nemzeti Bank Aranykönyv című, a pénzügyi szolgáltatók részletes adatait tartalmazó összesítése szerint a három hazai lakás-takatrékpénztár összesített mérlegfőösszege 1355,8 milliárd forintot ért el 2021. végén, amelyhez 1222,6 milliárd forintnyi betétállomány társult. Figyelemre méltó azonban, hogy a lakástakarékok eszköz- és betétállománya sem változott érdemben a megelőző évhez képest, mindkét soron minimális mértékű növekedést mutatott ki a jegybanki statisztika.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.