Lendületesen indult az idei év a céges finanszírozási piacon: a nem pénzügyi vállalatok hitelállománya 2,1 százalékkal – 260,1 milliárd forinttal – emelkedett egyetlen hónap alatt, meghaladva így a 12 327 milliárdot, ami új rekord – derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból.
A jegybank statisztikái szerint az állomány gyors januári emelkedése mögött elsősorban a devizahitelek állnak. A tranzakciók – tehát az új hitelfelvételek és törlesztések – egyenlege kiugró, 411,1 milliárd forintos pluszt mutatott az év első hónapjában, amelyből 337,5 milliárd az idegen fizetőeszközben nyújtott kölcsönökhöz kötődött. (A forinthitelek tranzakcióinál 73,6 milliárdos többletet mutatott ki az MNB.)
A lendületes évkezdet nyomán éves összehasonlításban is szépen gyarapodott a céges hitelállomány, 21 százalékkal – több mint 2140 milliárd forinttal – emelkedett. Figyelemre méltó azonban, hogy a rövid (éven belüli) lejáratú hiteleknél az átlagosnál is gyorsabban hízott a portfólió. A folyószámlahitelek állománya 25,7 százalékkal, 1716,1 milliárd forintra emelkedett a január végéig számolt egy év alatt, az egyéb (jellemzően forgóeszköz-finanszírozást szolgáló) hiteleké pedig közel a másfélszeresére, 1170 milliárdra ugrott.
Ezzel együtt az éven túli lejáratoknál sincs ok panaszra: az öt éven belüli lejáratú hiteleknél 12,7 százalékos éves emelkedést mutat a jegybanki statisztika, 3131,3 milliárdos januári állomány mellett, miközben az öt éven túli lejáratnál nagyjából az egyötödével, 6310 milliárd forint fölé hízott a portfólió.
Mindezek nyomán kissé átrendeződött a céges portfólió összetétele is a folyószámla- és forgóeszközhitelek javára: ezzel együtt a hosszú lejáratú hitelek aránya még mindig 76 százalék feletti volt januárban, tehát változatlanul igen magas az elsősorban beruházási célú hitelek súlya az állományon belül.
Ami szintén szembeötlő, hogy a devizahitelek súlya is lendületesen nőtt az elmúlt időszakban a vállalati hiteleknél: a 2020 óta megfigyelhető folyamatos csökkenés után 2022-ben láthatóan emelkedni kezdett az arányuk, és a tavaly januári 36,7-ről az idei első hónap végére 41 százalék fölé ugrott. Utóbbi azzal magyarázható, hogy a devizahitelek állománya 35,6 százalékkal, 5066 milliárd forint fölé ugrott egyetlen év alatt, miután a forgalmuk jelentősebb részét idegen fizetőeszközökben realizáló cégek a devizahitelek felé fordultak a magas piaci forinthitelkamatok miatt.
A jegybank vállalati hitelekről közzétett részletes 2022-es statisztikái szerint a teljes vállalkozói hitelállomány 15,5 százalékkal emelkedett tavaly, elérve a 12 540 milliárd forintot. Figyelemre méltó azonban, hogy a kis- és középvállalkozások szektoránál (amely a mikro-, kis- és középvállalkozások mellett az önálló vállalkozókat is tartalmazza)
ennél jóval lassabb ütemben, 7,1 százalékkal gyarapodott a portfólió, és valamivel több mint 7175 milliárd forintot ért el.
Az élő hitelszerződések száma viszont mind a kkv-szektorban, mind a teljes vállalati piacon csökkent 2022-ben: előbbieknél 9,4, utóbbiaknál pedig 13,4 százalékkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.