Mintegy kétórás vitát követően a Fővárosi Közgyűlés megszavazta Budapest megszorítócsomagját. A városvezetés által túlélőprogramnak hívott kezdeményezés 18 igen szavazatot kapott. A fideszes képviselők tartózkodtak.
A csomag központi eleme, hogy
a Fővárosi Önkormányzat csaknem 16,6 milliárd forintnyi hitelt vesz fel egy banki konzorciumtól.
Ehhez azonban még a kormány előzetes hozzájárulására is szükség van. Módosították a 2023-as fővárosi költségvetést is, illetve felülvizsgálják a közösségi közlekedést finanszírozását is. Karácsony Gergely főpolgármester arra is felhatalmazást kapott, hogy szükség szerint gondoskodjon a Fővárosi Önkormányzat, illetve intézményei és cégei állami befizetési kötelezettségeinek átütemezéséről. Ez meglehetősen diszkrét megfogalmazása annak, hogy a városvezetés úgy döntött: 25 milliárd forintnyi szolidaritási hozzájárulást nem fizet be az államkasszába arra hivatkozva, hogy szerintük azt törvénytelen módon vetette ki rájuk a kormány.
Karácsony Gergely főpolgármester napirend előtt arról beszélt, hogy válságban különösen nehéz döntéseket kell hozni, ráadásul ebben a ciklusban túl sok válsággal kell szembenézniük. Szerinte nyilván hibáznak ők is, és nem tökéletesek, de eddig csak-csak el tudtak bánni a problémákkal. Mint fogalmazott, az élet a városvezetést igazolta, okosan, higgadtan és szakszerűen viselkedtek a Covid-járványban, ahogy az energiaválságban is. Most azonban politikai válság tört ki, és noha nem lehet azzal vádolni a városházát, hogy ne lenne kreatív, ezt nem tudják és nem is akarják kezelni.
Azt mondta, hogy a 2023-ra vonatkozó szolidaritási hozzájárulás Budapest esetében 58 milliárd forint. Ennyit kéne befizetniük az államkasszába. Ha ezt megteszik, akkor nem tudják tovább biztosítani a közszolgáltatásokat a fővárosban. Szerinte a tét 25 milliárd forint – ez nagyjából egyhavi működést fedez –, de nem csupán ennyi, hanem az is, hogy jogállam-e Magyarország. Ezzel vélhetően arra utalt, hogy az ígéretek szerint a Fővárosi Önkormányzat közigazgatási pert indít a Pénzügyminisztérium ellen, mert a tárca nem csökkentette a Budapestre eső szolidaritási hozzájárulás mértékét.
Arra, hogy Karácsony Gergely nem először hirdet végveszélyt, Wintermantel Zsolt fideszes frakcióvezető hívta fel a figyelmet. Valóban, a főpolgármester már-már sportot űz abból, hogy időről időre bejelenti Budapest csődjét. Eddig ez nem következett be.
Wintermantel Zsolt bejátszott egy hangfelvételt, amelyen Karácsony Gergely arról beszél (Tarlós Istvánra utalva a 2019-es önkormányzati kampányban), hogy „legfőbb ideje, hogy a főpolgármester ne csak kifogásokat keressen, hanem megoldásokat is találjon, és ne mindig azt sorolja, mit miért nem lehet, és hogy mit nem engedett meg neki Orbán Viktor”. A fideszes politikus ezeket a gondolatokat ajánlotta most is a főpolgármester figyelmébe.
A főpolgármester úgy reagált, nem igaz, hogy semmit nem tettek volna. Ugyanakkor szerinte az, hogy a fővárosnak mennyi pénze van, azon múlik, hogy a kormányzat milyen jogszabályokat hoz, és mennyi pénzt hagy a fővárosnál. Szerinte Budapest bevételei GDP-arányosan 2019-hez képest 30 százalékkal csökkentek, ami kigazdálkodhatatlan. „Olyan válságot nem tudunk megoldani, ami mögött politikai szándék van. Ha tárgyalni kell, rendben, de most meg kell rázni a vészcsengőt” – mondta.
Ismét elismételte, nem tudja megmondani, hogy éli túl Budapest 2023-at, mert nagyon sok kockázatot lát. De egy biztos: nem finanszírozhatják a kormányzatot. Szerinte egyébként vele csak az nem tud együttműködni, aki nem akar. Azt is mondta, hogy a megszorító-/túlélőprogram csak rövid távon rendezi a pénzügyeket, önmagában ezzel hosszú távon nem tudnak talpon maradni.
A vita ezen pontján közjáték zavarta meg a közgyűlést, néhányan a hallgatóságból ugyanis egy molinót feszítettek ki, amely Karácsony Gergelyt és Gyurcsány Ferencet ábrázolta. A főpolgármester megkérte a személyzetet, hogy vezessék ki a tiltakozókat.
Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes ezek után arról beszélt, hogy Budapest finanszírozása fenntarthatatlan, mert a folyó évi kiadásai magasabbak, mint a folyó évi bevételei. Ezért van szükségük finanszírozási bevételre, tehát a hitelre. Más alternatív megoldást ő nem lát. Azt is mondta, hogy míg 2019-ben csupán 4 százalékos arányt képvisel a gazdálkodásukban a szolidaritási hozzájárulás, addig ez 2023-ban 16 százalék. Miközben a kerületeknél átlagosan csak 8. Szerinte a túlélőprogram arra jó, hogy szeptember 15-ig kihúzzák, akkor megérkezik a számlára a folyó évi iparűzési adó előlege.
Az elhangzottakra Bagdy Gábor, Tarlós István egykor pénzügyekért felelős helyettese reagált. Kiemelte, hogy amikor 2010-ben átvették a városvezetést,
nem 214 milliárd tartalékot kaptak – ebből 180 milliárd szabadon felhasználható forrást –, mint Karácsonyék, hanem 240 milliárd hiányt. Mégis képesek voltak konszolidálni a gazdálkodást.
„Megmondom, hogy csináltuk. Alapvető különbség volt a hozzáállásunkban. A kormány és a főváros együttműködésre van ítélve. Ebben a fővárosnak partnernek kell lennie. Mi ezt nem könnyen, de megtettük. Ehhez képest Karácsony Gergely 2019-ben súlyos politikai hibát vétett, amikor úgy döntött, nem a fővárost irányítja, hanem miniszterelnöknek készül. Ez ugyanis egyrészt kudarcot vallott, másrészt megrontotta az együttműködést a kormányzattal, aminek a kárát most Budapest látja” – érvelt. Azt különösnek nevezte, hogy miközben a városvezetés Budapest rossz pénzügyi helyzetét bizonygatja, addig az iparűzésiadó-bevételek 2018–2023 közötti 80 százalékos növekedését elhallgatja. Míg 2018-ban összesen 139 milliárd bevétele volt ezen a címen Budapestnek, 2023-ban már 272 milliárdot terveztek be. Ezzel párhuzamosan nőtt a szolidaritási hozzájárulás – ami a gazdag városok iparűzési adójának egy részét osztja újra a szegényebb települések között – 5 milliárdról 58 milliárdra. De még így is 77 milliárdos pluszban van a főváros.
Szerinte meglehetősen furcsa a hitelfelvétel ügye is. Miközben a városvezetés a nyilvánosságban Budapest rossz anyagi helyzetét bizonygatja, addig a bankoknál a hitelképességét támasztja alá azért, hogy hitelt kaphasson. „De hát ha nincs pénz működésre sem, miből fogjuk fizetni a hitelt?” – tette fel a kérdést. Szerinte Budapest messze nincs abban a helyzetben, hogy képes legyen hitelt felvenni, mivel nem teljesíti az elvárt pénzügyi mutatókat. A főváros folyamatosan veszteséges, erre alapozva pedig politikai játszmának nevezte a hitelfelvételt. Ha megkötik is a szerződést, már az első napon a felmondáshoz vezetne Budapest valós pénzügyi helyzete. Ezért szerinte eleve minimális az esély arra, hogy ezt a 16,6 milliárd forintot folyósítani fogják a pénzintézetek. Kiss Ambrus szerint azonban Bagdy Gábor túlgondolja ezt a kérdést, a bankok megvizsgálták, és ennyi kölcsönt tudnak folyósítani Budapestnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.