Egyre inkább úgy tűnik, hogy nem igazolódnak be azok a félelmek, amelyek a foglalkoztatottság drámai mértékű romlásával számoltak az év elején: a Központi Statisztikai Hivatal péntek reggel közölt adatai szerint márciusban 4 millió 707 ezren dolgoztak hazánkban, 19 ezerrel többen, mint egy évvel korábban. Az év első három hónapjában a foglalkoztatottak létszáma 21 ezerrel több, 4 millió 696 ezer volt. Míg a hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 18 ezerrel, a külföldön dolgozóké pedig 14 ezerrel nőtt, addig a közfoglalkoztatottaké 10 ezerrel csökkent.
Bár tömeges elbocsátásokra senki nem készült, a munkanélküliség folyamatos emelkedésére annál inkább,
ám ez sem vált realitássá, az állástalanok száma 2023 márciusában 195 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,0 százalék volt, februárban még 196 ezren voltak állás nélkül.
A háromhavi mozgóátlagban látni némi emelkedést, a január–márciusi időszakban a 15–74 éves munkanélküliek száma 18 ezerrel 199 ezerre, míg a munkanélküliségi ráta 0,3 százalékponttal 4,1 százalékra nőtt. Mindez összefüggésben lehet azzal, amiről korábban írtunk, egyre többen jelennek meg a munkaerőpiacon az inaktívak közül, azon belül a passzív munkanélküliek, akik szeretnének dolgozni, de valamilyen okból nem kerestek eddig állást, a megélhetési költségek emelkedése azonban ezen a helyzeten is változtatott, így ők a munkanélküliek számát gyarapítják.
Ami a részletes adatokat illeti, a munkanélküliségi ráta az Észak-Alföldön volt a legmagasabb (6,9 százalék), a Közép-Dunántúlon pedig a legalacsonyabb (1,9 százalék). A ráta értéke az előző év azonos időszakához képest legnagyobb mértékben a Dél-Dunántúlon és a Dél-Alföldön nőtt (egyaránt 0,8 százalékponttal), míg Budapesten – egyedüliként a régiók közül – csökkent (0,1 százalékponttal). A munkakeresés átlagos időtartama 9,2 hónap volt, a munkanélküliek 32,7 százaléka legalább egy éve keresett állást.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat márciusi adatai ugyancsak kedvező foglalkoztatottsági helyzetre utalnak, 244 ezer álláskeresőt tartottak nyilván, ami 3 százalékkal alacsonyabb az előző évi szintnél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.