Erősen leértékelte a devizában tartott megtakarításokat a forint utóbbi időszakban tapasztalható erősödése: a hazai fizetőeszköz az árfolyam októberi mélypontja óta – a hét elejéig – bő 14 százalékot erősödött az euróval, és nagyjából 24 százalékot a dollárral szemben. (Más kérdés, hogy ehhez képest ma változott némileg a helyzet, hiszen a forint árfolyama jelentősen korrigált a devizapiacon.)
Bár a forint pozíciói sokat javultak az euróhoz és a dollárhoz képest is – a hazai megtakarítók szempontjából főként az előbbi érdekes –, fontos figyelembe venni azt is, hogy az árfolyamon elszenvedett veszteségnek feltehetően csak egy kis részét realizálják ténylegesen a háztartások, hiszen a devizában tartott befektetéseknél elsősorban a felhalmozás a jellemző, vagyis
a lakosság többnyire fokozatosan növeli az ilyen megtakarításait, függetlenül az árfolyamok alakulásától.
Erre utal, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint a 2023 februárjáig számított egy évben csak két olyan hónap volt, amikor a devizabetétek tranzakcióinak – vagyis a friss befizetéseknek és a pénzkivonásoknak – az egyenlege negatív volt, vagyis amikor a lakosság több devizát vett ki a számláiról, mint amennyit befizetett. Ráadásul a jelzett időszakban nagyon erősen a befizetések felé billent a mérleg, hiszen a tranzakciók egyenlege 2022 második hónapja és az idei február között 485 milliárd forintos pluszt mutatott.
Az MNB adatai szerint egyébként az utóbbi időben látványosan nőtt a direktben idegen fizetőeszközben tartott megtakarítások – vagyis a betétek és a készpénz – volumene.
Ami a devizabetéteket illeti, azok állománya 24,4 százalékkal, 2423,9 milliárd forintra ugrott a februárig tartó egy év alatt.
Eközben a teljes lakossági állomány 7,9 százalékkal, 11 919,3 milliárd forintra zsugorodott, így a devizabetétek aránya 15,1-ről 20,3 százalékra növekedett a teljes portfólión belül. Figyelemre méltó egyébként, hogy a devizabetéteiket szinte egyáltalán nem kötik le a kisbefektetők: 2023 februárjában
az állomány 84 százaléka pihent szabadon a számlákon, ami még a teljes piacon megszokottnál is magasabb arány.
A devizakészpénz állománya – amelyről tavaly év végi a legfrissebb jegybanki adat – szintén figyelemre méltó mértékben, bő 30 százalékkal emelkedett egy év alatt, és már meghaladta az 500 milliárd forintot.
Mindezek nyomán az év elején csaknem 3000 milliárd forintnyi közvetlen devizamegtakarítással rendelkezett a magyar lakosság, amire korábban még nem akadt példa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.