Nagyot fordult a világ az autósokkal azóta, hogy december 6-án a kormány kivezette a benzinárstopot, a korábbi állandóságot ugyanis egyik napról a másikra váltotta fel a piac szeszélye. A 480 forintos hatósági ár után első lépésként 640 forintra ugrottak az árak, amelyek aztán rövid ideig még tovább is emelkedtek. A Holtankoljak szerint a csúcsot január 4-én érte el a benzin és a gázolaj ára: az előbbi 652, az utóbbi 720 forintba került literenként, bár ezt érdemes fenntartással kezelni, mert igencsak eltérő számokat láthattunk a totemoszlopokon.
Miközben tartani lehetett attól, hogy a február elsejével életbe lépő dízeltilalom miatt még horribilisabb árakkal találkoznak majd az autósok, nem beszélve az ellátási anomáliákról, a félelmek mégsem igazolódtak be, sőt, pont a gázolaj került közelebb a megfizethető kategóriához.
A Cargopedia április 3-i adatai szerint azonban hiába a forint erősödése és a csökkenő árakról szóló bejelentések, a magyar üzemanyagárak még mindig az európai középmezőnyben helyezkednek el. A nálunk 623 forintba kerülő benzinért és a 603 forintos gázolajért például Észtországban, Németországban vagy Görögországban is többet kértek, míg a környező országokban szinte mindenhol kevesebbet.
A benzin Romániában mintegy 100 forinttal, míg a gázolaj 50 forinttal olcsóbb; Lengyelországban a differencia az előbbi esetében „csak” 80 forint, utóbbiéban pedig 50 forint; Horvátországban legalább már közelebb vannak az árak a magyarokhoz, de a különbség így is 60, illetve 30 forint.
Ami pedig a szélső értékeket illeti, a benzin Bulgáriában, az unió legszegényebb országában kerül a legkevesebbe, ahol 492 forint egy liter, míg a legtöbbet Finnországban kérnek érte, ott egy liter 777 forint. A gázolaj szintén a finneknél a legdrágább 779 forinttal, miközben Máltán a legolcsóbb, ahol 460 forint egy liter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.