A Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Bankszövetség, az NMHH, az NBSZ-NKI, az ORFK és az Igazságügyi Minisztérium után ma a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) is csatlakozott a KiberPajzs nevű programhoz – jelentették be hétfői sajtótájékoztatójukon a szervezetek vezetői.
Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára felhívta a figyelmet, hogy ma Magyarországon naponta egy család veszíti el a kiberbűnözők miatt teljes megtakarítását, és hetente egy magyar vállalatot ér súlyos veszteség a digitális térben. Miközben elmondhatjuk, hogy hazánk Európa legbiztonságosabb országai között szerepel a digitális biztonsági statisztikákban, és szakértők ezrei, valamint automatizált rendszerek, mesterséges intelligencia dolgozik az adataink és pénzünk védelmén a kibertérben.
Sajnos a gyenge láncszem leggyakrabban a megtévesztett ember. A védekezés a digitális immunrendszerünk fejlesztése
– emelte ki a főtitkár.
Kandrács Csaba, a jegybank alelnöke előadásában arról beszélt, hogy
idén áprilisig 319 új kibercsalásos ügy érkezett a Magyar Nemzeti Bankban (MNB) működő Pénzügyi Békéltető Testület elé, bő tizenkétszer annyi, mint 2018-ban, az első ilyen esetek évében összesen.
A pénzügyi békéltetőkhöz fordulókat immár 17 bankra hivatkozva károsították meg csalók az elmúlt bő öt évben, 512 esetben betéti kártyájukról, 28 ügyben hitelkártyáról, 342 alkalommal bankszámláról és három esetben a nevükben felvett személyi kölcsön révén lopva el a pénzüket. A bank vagy kereskedő cégek nevében érkező bűnözői telefonhívások, hamis banki honlapok, illetve kedvező befektetési lehetőségek felajánlása egyaránt szerepel az elkövetési módok között.
A cél mindig az ügyfél bizalmas banki adatainak megszerzése és azzal megtakarításainak megszerzése. Kódjainkat ezért soha ne adjuk meg gyanús személyeknek
– hívta fel a figyelmet az alelnök.
Biró Marcell, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának (SZTFH) elnöke beszédében kiemelte, hogy a KiberPajzs nagyszerű kezdeményezés, amelyhez örömmel csatlakozik a hatóság, mert azokra a veszélyekre, kockázatokra hívja fel a figyelmet, amelyekkel a polgárok, a felhasználók nap mint nap találkozhatnak. Emlékeztetett emellett arra, hogy az SZTFH kezdeményezésére az Országgyűlés
elfogadta a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló törvényt,
amely a cégek kiberbiztonságának erősítéséhez is hozzájárulhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.