Meglehetősen visszafogott volt a kisbefektetők érdeklődése a biztosítási termékek iránt az elmúlt időszakban: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes adatai szerint a háztartások biztosítási tartalékainak állománya mindössze 1,7 százalékkal gyarapodott a március végéig számolt egy év alatt, miközben az összes pénzügyi eszközé – vagyis a teljes megtakarítási portfólióé – 8,7 százalékkal nőtt.
A jegybanki statisztikák szerint az életbiztosításoknál aggasztó igazán a kép, hiszen ott a tartalékok állománya a stagnálással felérő 1 százalékos ütemben nőtt éves összevetésben, és 2368,7 milliárd forintot ért el 2023 márciusának végén. A nem életbiztosításoknál valamivel jobb a helyzet, hiszen ott 5,6 százalékkal, 454,5 milliárd forintra nőtt éves összevetésben az állomány.
A meglehetősen szerény növekedési ütem nyomán a biztosítási tartalékok részesedése mindössze 3,3 százalékot tett ki márciusban a háztartások megtakarítási portfólióján belül, ami éves összehasonlításban 0,2 százalékpontos csökkenés.
A biztosítások lassú térvesztése egyáltalán nem új folyamat: 2018 első negyedében még 4,5 százalékot tett ki a súlyuk a pénzügyi eszközökön belül.
A díjbevételek tavalyi alakulását vizsgálva sem túl rózsás a helyzet: a teljes piacon 7,4 százalékos gyarapodást regisztrált az MNB 1428,2 milliárdos volumen mellett.
Ez viszont egyértelműen csak a nem életbiztosítási piacon mért 12,7 százalékos díjbevétel-emelkedésnek köszönhető: az életbiztosításoknál mindössze 1 százalékos emelkedést mutatnak a 2022-es adatok.
Az életbiztosítások között egyébként csak a nyugdíjbiztosítások szerepeltek viszonylag jól 2022-ben, itt a díjbevétel 9,5 százalékkal, 126,8 milliárd forintra nőtt.
A biztosításoknál látható, visszafogott teljesítmény ugyanakkor a jelek szerint nem kizárólag a magyar piacra igaz:
az Allianz legfrissebb, globális biztosítási jelentése szerint a teljes biztosítási díjbevétel világszerte csaknem 5,6 ezer milliárd eurót tett ki 2022-ben, amelynek a legnagyobb részét továbbra is az élet terület teszi ki 2,6 ezermilliárd euróval.
Ez a szegmens azonban enyhe, csupán 2,4 százalékos növekedést ért el, ami jóval elmarad a nem élet terület növekedési ütemétől. Hasonló a helyzet Magyarországon is, ahol tavaly a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) tagcégeinek jelentései alapján az életüzletág többé-kevésbé stagnált: a díjbevételek 1,9 százalékkal 646 milliárd forintra emelkedtek, jelentősen lemaradva a nem élet területtől, például a lakás- és járműbiztosításoktól.
A hazai eredményeket az Allianz saját adatai is alátámasztják.
A saját ügyféladatainkból, valamint a casco- és életbiztosítási szerződések alakulásából az látszik, hogy sokszor előbb gondolunk az autónk biztonságára, mint saját magunkéra. Ráadásul a megtakarítási szokásokat vizsgáló felmérésünkből kiderült, hogy a kitöltők 90 százaléka az elmúlt évek tapasztalatai, illetve a jelenlegi gazdasági körülmények mellett sem tervez idén nyugdíj- vagy megtakarítási célú életbiztosítást kötni. Pedig az ilyen típusú biztosítások hosszú távú biztonságot nyújtó eszközök, és jövedelmező kiegészítői lehetnek az egyéb megtakarításoknak
– nyilatkozta Bencsik Tamás, az Allianz Hungária Zrt. Személybiztosítások Igazgatóságának vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.