Tovább nőtt az Európai Unió illegális cigarettapiaca 2022-ben, a listát Franciaország és Belgium vezeti, míg Magyarországon a csökkenő fogyasztás ellenére 3 százalékpontos növekedést regisztráltak. Ez félmilliárd szálat jelent, ami az összesített mutató 7,2 százaléka – áll a KPMG tanulmányában, amely az EU mellett az Egyesült Királyság, Norvégia, Svájc, Moldova és Ukrajna illegális cigarettafogyasztására fókuszál. A dokumentumot a Világgazdaság Magyarországon az elsők között kapta meg.
Az elemzés szerint az EU-ban 35,8 milliárd szál illegális cigarettát szívtak el tavaly, ami az államoknak körülbelül 11,3 milliárd euró adóbevétel-kiesést okozott, ez csaknem 9 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Ami a magyar illegális cigarettapiacot illeti, részesedése eléri a 2019-es szintet, a KPMG szakértői szerint ennek főképp a kimondottan csempészárunak gyártott termékek az okai, illetve kisebb részben a hamisított dohányáruk.
A termékek többnyire Ukrajna felől érkeznek – nem véletlen, hogy épp tegnap, Debrecen mellett, egy gazdátlannak tűnő gépkocsiban találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai 12 500 doboz adózatlan cigarettát.
A jelentés úgy számol, az illegális dohányáru 2022-ben több mint 30 milliárd forint jövedékiadó-bevételtől fosztotta meg Magyarország központi költségvetését.
A KPMG tanulmánya arra is rámutat, hogy a bűnszervezetek egyre nagyobb nyereségre tesznek szert annak köszönhetően, hogy a magasabb áron és adótartammal értékesítő országokban terítik az illegális termékeiket. Éppen ezért vezetheti a listát Franciaország és Belgium – pedig szakértők évek óta nem győzik hangsúlyozni, hogy adó- és áremeléssel, tiltással nem lehet csökkenteni a dohányosok számát, legfeljebb a legálisan eladott mennyiséget.
Svédországból üzenik: 251 ezer magyar életét menthették volna meg, de az EU nem hagytaA neves szakértők által közzétett tanulmány szerint az Európai Unióban csaknem hárommillió ember maradhatott volna életben 2000 és 2019 között, ha mások is követik a svédek ártalomcsökkentő stratégiáját. Svédországban az uniós átlaghoz képest 40 százalékkal alacsonyabb a halálozási arány a dohányzással összefüggő betegségekben. |
A Global Forum on Nicotine (GFN) Varsóban rendezett konferenciáján Bernd Mayer, a grazi egyetem professzora külön kiemelte, hogy a társadalomnak el kell fogadnia: van egy jelentős réteg, amely nikotint akar fogyasztani, és erről akkor sem hajlandó lemondani, ha tisztában van az egészségügyi kockázatokkal, tiltással pedig csak a feketepiac felé sodródik.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy a pandémia és az orosz–ukrán háború hatására már nem csupán csempészik, hanem helyben, feketén állítják elő, és terjesztik illegálisan az adómentes cigarettát – a spanyol hatóságok csak az idén 40 millió euró értékben foglaltak le ilyen üzemekben készített dohánytermékeket.
A hamisítók egy része jellemzően ukrán menekülteket kényszerít munkára
– számolt be a részletekről a spanyol rendőrség. Az év elején a NAV Debrecenben is felszámolt egy titkos dohánygyárat, ahol közel egymilliárd forint értékben találtak hamisított cigarettákat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.