Nem a HIMARS-rakéták ügye az első, amelyben az amerikai kormány megpróbál az adott – politikai – konfliktustól teljesen független területen nyomást gyakorolni Magyarországra: korábban jóval fajsúlyosabb ügyben is a diplomáciai és gazdasági erőfitogtatás eszközét választotta az Egyesült Államok, ha a magyar kormány nem teljesítette kérését.
Mint megírtuk, a The Washington Post állítása szerint a magyar kormány több HIMARS-t akart vásárolni, de az üzlet végül kútba esett, mert egy amerikai szenátor blokkolta arra hivatkozva, hogy Magyarország egyelőre nem hagyta jóvá a svéd NATO-csatlakozást. A Honvédelmi Minisztérium úgy reagált, az előző kormányzati ciklusban a beszerzésekért felelős kormánybiztos levélben kért információt a HIMARS-rakétarendszerekre vonatkozóan 2022. márciusi határidővel.
Erre válasz az amerikai féltől nem érkezett, a tárca az ügyet ezzel lezártnak tekintette, és nem is áll szándékában HIMARS-rakétarendszert vásárolni.
Ennél sokkal durvább reakció érkezett a globális minimumadó magyar vétójakor: az amerikaiak felmondták a Magyarországgal 43 éve megkötött, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást. A január 1-jétől érvényes döntés következetlenségéről mindent elárul, hogy hasonlót korábban egyetlen komolyabb gazdasági potenciállal rendelkező országgal szemben sem léptek meg.
Varga Mihály pénzügyminisztert mindenesetre nem lepte meg a döntés: Janet Yellen telefonon kérte, hogy Magyarország változtasson az álláspontján a globális minimumadóval kapcsolatban, de a tárcavezető arról tájékoztatta, hogy ez nem lehetséges – ekkor az amerikai kollégája arra figyelmeztetett, hogy a kétoldalú megállapodást felmondhatják.
A Világgazdaság megkeresésére az Amerikai Kereskedelmi Kamara azt írta, tudomásuk szerint nincsenek érdemi tárgyalások, legfeljebb tapogatózó egyeztetések a felek között, de úgy látják,
ez leginkább politikai akarat kérdése, mert gazdasági szempontból mindkét félnek elemi érdeke lenne az érvényes adóegyezmény.
Pedig azóta a magyar kormány jóváhagyta a hazánk számára végül kedvezőbb feltételekkel bevezetendő globális minimumadót, de az amerikaiak nem változtattak elhatározásukon. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszámolója szerint az amerikai vezetők indoka mindössze annyi volt a döntésre, hogy „csak”.
A Joe Biden-adminisztráció keménykedése egyébként a tengerentúlon is kiverte a biztosítékot, a Szenátus adózási ügyekért is felelős bizottságainak republikánus tagjai közös levelet fogalmaztak meg Janet Yellennek, amiért nem egyeztettek velük az ügyben, és diplomáciai zsarolásként használják az adóalkut. A 2024-es amerikai választásokra készülő republikánusok megígérték, hatalomra jutásuk esetén visszaállítják a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt.
És akkor ezek csupán az elmúlt hónapok gazdasági vonatkozásai, azokat az eseményeket és kijelentéseket hosszan lehetne sorolni, amikor politikai ügyben csaptak össze a felek. Például:
A svéd NATO-csatlakozás magyar ratifikálásának ügye egyébként még a nyáron lezárulhat, legalábbis erre enged következtetni, hogy a törvényjavaslat helyet kapott az Országgyűlés 2023. évi június–július havi üléstervében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.