Hiába a dinamikus bérnövekedés, hónapok óta zuhanórepülésben van Magyarországon a fogyasztás. A rekordmagas infláció mellett az emberek kétszer meggondolják, hogy mire költsenek, és ez jól látszik a statisztikai adatokban: miközben a reálbérek 6-7 százalékkal csökkentek, a kiskereskedelmi forgalom ennél is durvábban beszakadt, kvázi a duplájával.
Mindez a szükséges rossz, hiszen ez a pénzromlás letörésének talán az egyik, hanem a leghatékonyabb eszköze, enélkül pedig aligha lehet visszafogni az évtizedes csúcsokat döntögető áremelkedéseket. Viszont ez sem tart örökké.
Ahogy a következő hónapokban felgyorsul az infláció csökkenése, és ismét emelkednek a reálbérek, úgy erősödhet az inflációs nyomás is.
A Standard & Poor’s múlt pénteken kiadott értékelésében – amelyben megerősítette Magyarország adósságbesorolását – arra mutatott rá, hogy a belföldi kereslet helyreállása után a kiskereskedelemben megnőhet a vállalatok átárazási ereje, ez pedig azzal a veszéllyel fenyeget, hogy tartósan magas, akár 5–10 százalék közötti tartományban ragadhat az infláció.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a Világgazdaságnak elmondta, hogy bár még mindig csökkennek a reálbérek és a fogyasztás, a gazdaságban az alaphelyzet továbbra is a munkaerőhiány és az azzal járó magas bérnövekedés, így előbb-utóbb ismét nőhet a fizetések vásárlóereje, ami az inflációt sem hagyja érintetlenül.
Érdemes megemlíteni, hogy a kormány és a jegybank eltérő inflációs dinamikával számol 2024-ben: míg a nemzeti bank 3,5–5,5 százalékos drágulást, addig a kabinet ennek a felső szélét, 6 százalékot vár. A különbség a fogyasztás helyreállásából, pontosabban annak gyorsaságából fakad – a kormány erőteljesebb visszapattanást remél ezen a téren. Egyébként Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Világgazdaságnak adott interjújában ezt nem titkolta, amikor arról beszélt, hogy a magasabb növekedés magasabb inflációt eredményez.
Jövőre ráadásul a kormány 4,3 százalékos reálbér-emelkedésben bízik, ami 2020 óta a legmagasabb növekedés lenne. Ettől azonban nagy kérdés, hogy az idén sikerül-e megőrizni a fizetések vásárlóerejét, a kabinet ugyanis továbbra is optimista, éves átlagban 0,5 százalékos pluszra számít.
Németh Dávid szerint ár-bér spirálról biztosan nem beszélhetünk akkor, amikor az infláció 20 százalék fölött van, miközben a bérnövekedés csak 15-16 százalékos, szemben a koronavírus-járvány előtti időszakkal, amikor átlagosan 7 százalékkal nőttek a reálbérek, ami generálta az inflációt. Szerinte ez az időszak lényegében visszatérhet, már amennyiben nincs komolyabb recesszió, és megússzuk egy nagyobb elbocsátási hullám nélkül. Az elemző jelezte, mindez csak 2025-ben derül ki igazán, ugyanis jövőre a fiskális politikában még mindig a szigorítás lesz a jellemző.
Főleg ha 2024-ben 6 százalék körül lesz az infláció, azt hogy a francba lehet majd 2025–2026-ra 3 százalékra levinni!?
– fogalmazott a szakember, hozzátéve, hogy ő inkább a jegybank célsávjának felső szélére, 4 százalékra jósolja középtávon az inflációs ütemet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.